MSWiA: Służby pomagają powodzianom (komunikat)

...

11.06. Warszawa - MSWiA informuje:

W ciągu ostatniej doby na terenie kraju nie doszło do przerwania wałów. Działania służb przechodzą z fazy ratunkowej do usuwania skutków powodzi - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller podczas konferencji prasowej. Tam gdzie woda opadła, np. na Podkarpaciu, strażacy przystąpili już do jej wypompowywania z zalanych budynków.

Zgodnie z informacjami od samorządów wybory prezydenckie na terenach dotkniętych powodzią nie są zagrożone. Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji zobowiązał wojewodów do udzielenia gminom wszelkiej pomocy, gdyby zgłosiły taką potrzebę.

Samorządy rozpoczęły też walkę z komarami przy pomocy oprysków ograniczających ich wylęganie. Działania takie są prowadzone m.in. w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na prośbę wojewody szef MSWiA Jerzy Miller uruchomił dziś (11 czerwca) 2 mln złotych z rezerwy celowej budżetu państwa dla małopolskich gmin na walkę z uciążliwymi insektami.

Dziś (11 czerwca br.) w akcji przeciwpowodziowej na terenie całego kraju bierze udział ponad 5 tys. strażaków z PSP i OSP, ponad 2,2 tys. policjantów oraz ponad 1,4 tys. żołnierzy.

W działaniach przeciwpowodziowych uczestniczy ponad 5 tys. strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nadal na terenie Polski przebywają ekipy zagraniczne - 41 ukraińskich strażaków dysponuje 8 pompami, a 28 czeskich strażaków 3 pompy.

Komenda Główna Policji informuje, że w walce z wielką wodą uczestniczy 2239 policjantów, 694 radiowozy oraz 34 łodzie. Do dyspozycji jest także 11 śmigłowców policyjnych.

Działania służb ratunkowych wspiera 1442 żołnierzy, którzy pracują w gminach dotkniętych powodzią wzdłuż Wisły oraz jej dorzeczy. Wojsko dysponuje ciężkim sprzętem - 15 pływającymi transporterami samobieżnymi (amfibiami), 95 pojazdami, 12 łodziami przeprawowymi oraz pompami i agregatami prądotwórczymi. W gotowości jest ponad 3,5 tys. kolejnych żołnierzy. W akcji przeciwpowodziowej bierze też udział 10 wojskowych śmigłowców transportowych Mi-17 i Mi-8. W gotowości pozostaje kolejnych 21 śmigłowców, 4 samoloty (m.in. M-28 Bryza) oraz 74 amfibie.

W ramach wsparcia władz cywilnych w zakresie likwidacji skutków powodzi zadania odkażająco-dezynfekcyjne realizują trzy grupy zadaniowe wojsk chemicznych (na terenie gmin Szczurowa, Wietrzychowice, Tuchów).

Ze strony Straży Granicznej w działaniach przeciwpowodziowych bierze udział 25 funkcjonariuszy, 14 pojazdów oraz helikopter.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
pogodapowódźmswia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)