Trwa ładowanie...
d356qsi

MSWiA ws. sytuacji na rzekach (komunikat)

...

d356qsi
d356qsi

10.12. Warszawa - MSWiA informuje:

Od trzech dni dwa lodołamacze kruszą lód na Warcie, na odcinku pomiędzy Kostrzynem nad Odrą a Świerkocinem. Akcja przebiega w trudnych warunkach atmosferycznych. Dziś rano ze Szczecina wypłynął trzeci lodołamacz, który po dotarciu do Kostrzyna pomoże w akcji kruszenia lodu. Wczoraj (9 grudnia br.) w województwie lubuskim wprowadzono alarm powodziowy dla Gorzowa Wielkopolskiego i czterech powiatów.

Wczoraj dwóm lodołamaczom udało się skruszyć około 3,5 km pokrywy lodowej o grubości 15-45 cm. Prawdopodobnie już jutro do akcji włączy się trzeci lodołamacz.

Nadal utrzymuje się wysoki poziom wody w Warcie na terenie województwa lubuskiego. Na wodowskazie w Skwierzynie odnotowano przekroczenie stanu alarmowego o 98 cm. Natomiast w Gorzowie Wielkopolskim Warta przekroczyła stan alarmowy o ponad 120 cm. W związku z tym Helena Hatka, wojewoda lubuski, wprowadziła wczoraj (9 grudnia br.) alarm powodziowy dla miasta Gorzów Wielkopolski i powiatów: gorzowskiego, sulęcińskiego, międzyrzeckiego oraz strzelecko-drezdeneckiego. Alarm będzie obowiązywał do odwołania.

d356qsi

Odra w Zachodniopomorskiem przekracza stany alarmowe na wodowskazach w Gozdowicach (o 24 cm) i w Gryfinie (o 6 cm). Od rana lodołamacz udrażnia 7-kilometrowy odcinek rzeki Regalicy w Szczecinie.

W województwie podkarpackim na rzece San, poniżej zbiornika Solina, lokalnie przekroczone są stany ostrzegawcze. Jest to wynik wzrostu temperatury i topnienia śniegu. Na zbiorniku wodnym Solina kontynuowany jest zrzut wody, aby zwiększyć rezerwę powodziową. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w mieście i gminie Sanok.

Stabilizuje się sytuacja w województwie wielkopolskim. W ciągu minionej doby nastąpiły spadki stanów ostrzegawczych i alarmowych w zlewni Noteci. Obecnie poziom wody na wodowskazie w Czarnkowie wynosi 237 cm i nie przekracza stanu ostrzegawczego. W Wieleniu oraz Krzyżu Wielkopolskim utrzymują się stany ostrzegawcze. Nadal zamknięta jest droga powiatowa pomiędzy miejscowościami Drawsko a Krzyż Wielkopolski. Policja wyznaczyła objazdy dla samochodów m.in. przez miejscowość Wieleń. Przeprawę dla mieszkańców zapewnia Ochotnicza Straż Pożarna.

W województwie mazowieckim Wisła na wodowskazach w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej nadal przekracza stany alarmowe o ponad 20 cm. Alarm powodziowy obowiązuje w siedmiu gminach powiatu płockiego, natomiast pogotowie przeciwpowodziowe w czterech gminach powiatu wyszkowskiego, dwóch gminach powiatu wołomińskiego, trzech gminach powiatu sochaczewskiego oraz w mieście Płock. Mogą wystąpić lokalne podtopienia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d356qsi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d356qsi