MSWiA ws. szybszej rejestracji samochodów (komunikat)
...
14.04.2011 10:21
14.04. Warszawa - MSWiA informuje:
Szybsze rejestrowanie samochodów sprowadzanych z UE, stały numer rejestracyjny auta przez cały okres użytkowania, dostęp do informacji o przebiegu samochodu i liczbie zmian jego właścicieli, to tylko niektóre propozycje jakie znajdują się w projekcie ustawy oraz centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców.
Projekt zakłada, że obywatel w jednym miejscu załatwi wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją pojazdu. Wszystkie dokumenty złożone przez obywatela nawet te, które są wymagane np. przez urząd skarbowy zostaną sprawdzone i przesłane do właściwych urzędów.
Projekt zakłada także stały numer rejestracyjny przez cały okres użytkowania pojazdu. Ma to przede wszystkim zaoszczędzić czas nowego właściciela pojazdu. Każdy, kto kupi używany samochód nie będzie musiał już występować o nowe numery rejestracyjne. Właściciel indywidualnych numerów będzie mógł je zachować i wykorzystać przy nowym samochodzie. Teraz musi je zwrócić do organu rejestrującego (starosty). Planowane rozwiązania nie obejmą pojazdów służb i pojazdów dyplomatycznych.
Dane o stanie licznika samochodu oraz liczbie zmian właścicieli będą umieszczane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Informacje te, uzyskane podczas badania technicznego przekażą stacje kontroli pojazdów. Ma to przede wszystkim ochronić kupujących auta, którzy będą mogli sprawdzić rzeczywisty stan licznika samochodu. Unikną przy tym zakupu pojazdu, który ma "cofnięty licznik przebiegu". Informacje będą dostępne za pośrednictwem ePUAP. Wpisując dane z dowodu rejestracyjnego (np. jego numer) uzyskamy interesujące nas informacje.
Rejestracji samochodu będzie można dokonać u dowolnie wybranego przez siebie starosty na terenie całego kraju. Zostanie zniesiony wymóg rejestracji pojazdu u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy. Na podobnych zasadach możliwe będzie także uzyskanie prawa jazdy.
Proponowana nowelizacja zakłada umożliwienie korzystania z uprawnień do kierowania pojazdami niezwłocznie po zdaniu egzaminu państwowego. Będzie to możliwe dzięki przyznaniu wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego kompetencji do ich wydawania.
Zaproponowano również, aby podczas kontroli drogowej nie było obowiązku legitymowania się dowodem rejestracyjnym (o ile jest się właścicielem kierowanego pojazdu), prawem jazdy i polisą OC.
Producenci oraz importerzy nowych pojazdów z chwilą przeznaczenia pojazdu do sprzedaży będą przekazywać jego dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Dzięki temu do rejestracji nowych pojazdów wykorzystywane będą dane już wprowadzone w postaci elektronicznej. Nie będzie potrzeby ręcznego ich wprowadzania, co zmniejszy ryzyko powstania błędów i skróci czas rejestracji pojazdu.
Planuje się, że projekt jeszcze w tym miesiącu trafi na Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt jest dostępny na stronie RCL.
http://212.160.99.106/docs//2/4808/4816/4817/dokument1522.pdf?userLogged=false
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mick/