MSWiA: współpraca policyjna Polski i Armenii (komunikat)

...

16.11. Warszawa - MSWiA informuje:

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, spotkał się z płk-gen. Alikiem Sargsyanem, komendantem policji Armenii, by uzgodnić kwestie współpracy policyjnej. W Komendzie Głównej Policji podpisano deklarację, która ułatwi współpracę policjantów w zakresie bezpieczeństwa kibiców podczas rozgrywek piłkarskich na Euro 2012.

Szef armeńskiej policji (i odpowiednik polskiego MSW) przyjechał do Polski na zaproszenie ministra Jerzego Millera.

Ministrowie rozmawiali na temat możliwości pogłębienia współpracy policyjnej pomiędzy Polską i Armenią oraz kwestii bezpieczeństwa granic.

Minister Alik Sargsyan poinformował o przygotowywanych przez Armenię pakietach ustaw reformacyjnych dotyczących m.in. zmiany struktury organizacyjnej i funkcjonowania policji, szkoleń dla służb mundurowych, a także nowelizacji prawa w zakresie walki ze zorganizowaną przestępczością, handlem ludźmi, rozprzestrzenianiem narkotyków i korupcją.

Szef MSWiA zapewnił o naszej gotowości do współpracy z Armenią, wymiany doświadczeń oraz przenoszenia jak najlepszych rozwiązań europejskich na rzecz ochrony granic zewnętrznych.

Minister Jerzy Miller mówił o polskich doświadczenia z okresu transformacji, w tym o zmianach organizacyjnych w policji. Efektem tych prac jest duży poziom zaufania do zawodu policjanta oraz autorytet jakim się cieszy wśród polskiego społeczeństwa. To jest długa i ciężka praca kolejnych osób dowodzących policją oraz zwykłych policjantów w służbie społeczeństwu - powiedział szef MSWiA.

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Armenii podkreślali potrzebę ścisłej współpracy w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości międzynarodowej, handlu ludźmi oraz handlu narkotykami, w tym poprzez Interpol. Dotychczasowa współpraca polskiej policji z ormiańskimi organami ścigania przynosi rezultaty. W 2009 roku funkcjonariusze policji w Armenii zatrzymali 13 osób poszukiwanych przez polską policję, o czym poinformował w trakcie spotkania minister Alik Sargsyan.

Minister Jerzy Miller przypomniał, że od połowy przyszłego roku Polska przejmuje prezydencję w Radzie UE. W tym czasie jednym z priorytetów będzie Partnerstwo Wschodnie. Będziemy zabiegać, by zacieśnianie współpracy na Wschód (z Armenią oraz Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją i Azerbejdżanem) było ważnym elementem polityki w Unii Europejskiej i pozwoliło tym krajom na pełną integrację ze strukturami unijnymi.

W spotkaniu w MSWiA uczestniczył również wiceminister Adam Rapacki, a ze strony armeńskiej - m.in. ambasador pełnomocny Republiki Armenii w Polsce oraz szef sztabu policji w Armenii.

15 listopada br. płk-gen. Alik Sargsyan, komendant policji Armenii, spotkał się także z nadinsp. Kazimierzem Szwajcowskim, zastępcą komendanta głównego policji. Na zakończenie rozmów podpisano wspólną polsko-armeńską "Deklarację o współpracy policyjnej".

Dokument reguluje kwestie współpracy pomiędzy policjami polską i armeńską w zakresie zwalczania przestępczości, ścisłej współpracy operacyjnej i prewencyjnej oraz podczas przygotowań i w trakcie trwania Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Policjanci polscy i armeńscy będą współpracować pod kątem bezpieczeństwa rozgrywek piłkarskich i kibiców na Euro 2012. Deklaracja będzie ważna przez 3 lata, z możliwością automatycznego jej przedłużenia na kolejne 3 lata.

Dotychczasowa współpraca policyjna Polski i Armenii realizowana jest w oparciu o umowę międzyrządową "o współpracy w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej i innego rodzaju przestępczości", podpisaną w Warszawie we wrześniu 2004 roku.

Minister Alik Sargsyan przebywa z wizytą w Polsce od 14 do 16 listopada br. Wizytę szefa armeńskiej policji poprzedziło spotkanie Artura Bagdasaryana, armeńskiego sekretarza Rady Bezpieczeństwa, 2 listopada br. z Adamem Rapackim, podsekretarzem stanu w MSWiA. Podczas wizyty delegacji armeńskiej w Polsce rozmawiano m.in. o współpracy policyjnej, doświadczeniach w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym oraz wdrażaniu technologii biometrycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
armeniapolskamswia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)