MSZ: dyplomacja pomaga biznesowi zaistnieć w systemie zamówień ONZ (komunikat)
...
10.12. Warszawa - MSZ informuje:
- Jednym ze skutecznych i sprawdzonych mechanizmów wspierania przedsiębiorstw przez administrację publiczną jest możliwość zwiększenia ich udziału w otwartych konkursach organizowanych przez organizacje międzynarodowe - powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk podczas seminarium MSZ poświęconego możliwościom biznesowym dla sektora prywatnego w ofercie zamówień publicznych agencji systemu Narodów Zjednoczonych.
W wydarzeniu zorganizowanym 10 grudnia w Warszawie przez MSZ, wspólnie z Departamentem Zamówień Publicznych ONZ i Urzędem Zamówień Publicznych, wzięło udział ok. 50 polskich przedsiębiorstw. Reprezentowali sektor budowlany, inżynieryjny, telekomunikacyjny, informatyczny, spożywczy, bezpieczeństwa i ochrony mienia.
Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z praktycznymi metodami rejestracji w systemie informatycznym United Nations Global Market (UNGM). - W systemie globalnych zamówień publicznych nie powinno zabraknąć głosu polskiej przedsiębiorczości, coraz częściej obecnej poza granicami Europy - zaznaczyła wiceminister Kacperczyk.
Dotychczasowy udział polskich przedsiębiorstw w ofercie przetargowej zamówień publicznych ONZ wyniósł zaledwie 0,02 proc. globalnej wartości. W 2012 r. łączna wartość produktów i usług zakupionych przez 33 agendy systemu ONZ, w ramach zamówień publicznych, wyniosła 15,4 mld USD.
Głównym założeniem przyświecającym organizacji seminarium była teza, że zwiększenie zaangażowania krajowych podmiotów w zagranicznych konkursach sprzyja budowie pozycji polskich firm na rynku globalnym. Oznacza także dostęp do stabilnego i znaczącego źródła finansowania oraz stwarza możliwość zaistnienia na rynkach trudnych.
W związku z organizacją seminarium MSZ uruchomiło specjalny adres e-mail: seminarium.UNPD@msz.gov.pl. Ma on służyć jako platforma wymiany informacji o aktualnie realizowanych przetargach w systemie zamówień publicznych ONZ.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/