MSZ: IV Szczyt Unia Europejska - Afryka (komunikat)
...
03.04.2014 | aktual.: 03.04.2014 15:53
03.04. Warszawa - MSZ informuje:
2 kwietnia rozpoczął się w Brukseli IV Szczyt Unia Europejska-Afryka. W dwudniowym spotkaniu przywódców państw UE i Afryki wziął udział premier Donald Tusk, któremu z ramienia MSZ towarzyszyła podsekretarz stanu, Katarzyna Kacperczyk. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: "Investing in Peace, Prosperity and People".
Brukselski Szczyt (kolejny po spotkaniach w Kairze - 2000 r., Lizbonie - 2007 r. i Trypolisie - 2010 r.) był szczególnie istotny dla kształtowania relacji UE z państwami Afryki. W spotkaniu wzięło udział 40 przywódców afrykańskich i 23 reprezentujących kraje Unii Europejskiej. Ponadto, na Szczycie obecni byli m.in. Sekretarz Generalny ONZ, przewodniczący Rady i Komisji Europejskiej, a także przedstawiciele afrykańskich organizacji integracyjnych, takich jak Unia Afrykańska oraz regionalnych (ECOWAS, UEMOA IGAD, SADC i innych).
Głównymi tematami spotkania były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na kontynencie afrykańskim, współpracą gospodarczą i rozwojem edukacji.
Szczyt miał na celu podkreślenie partnerskich relacji między UE a krajami Afryki. Dotyczy to nie tylko kontaktów na szczeblu politycznym, ale również praktycznych wymiarów współpracy, takich jak inicjatywy gospodarcze, wymiana naukowa czy stawianie czoła wspólnym zagrożeniom (zmiany klimatyczne, piractwo, terroryzm, przestępczość zorganizowana).
Po raz pierwszy w historii szczytów UE-Afryka, Polska reprezentowana była na szczeblu szefa rządu. Udział premiera Donalda Tuska jest dowodem na rosnące znaczenie Afryki w polskiej polityce zagranicznej i gospodarczej.
W trakcie Szczytu premier Tusk i wiceminister Kacperczyk wzięli udział w rozmowach dwustronnych z prezydentami Senegalu, Zambii oraz wiceprezydentem Angoli. Rozmowy poświęcone były omówieniu perspektyw wzmocnienia wzajemnych kontaktów gospodarczych oraz utrzymaniu dobrych relacji politycznych.
Przed oficjalną inauguracją Szczytu, premier Donald Tusk wziął również udział w spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Francji, Mauretanii oraz przewodniczącego Rady Europejskiej nt. sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej. Polska, podobnie jak 12 innych państw UE, została na nie zaproszona w związku z naszym zaangażowaniem wojskowym w misję UE (EUFOR-CAR) w tym kraju.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/