Trwa ładowanie...
d1uapki
polonia
31-01-2013 14:11

MSZ: konkurs "Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą" rozstrzygnięty (komunikat)

...

Share
d1uapki

31.01. Warszawa - MSZ informuje:

Już wiadomo kto otrzyma wsparcie MSZ na projekty wspierające Polonię i Polaków za granicą w 2013 roku. W ramach konkursu Ministerstwo dofinansuje 97 projektów na kwotę ponad 52 mln złotych.

Konkurs ma na celu wsparcie Polonii i Polaków za granicą w zakresie edukacji, promocji Polski i polskości, wspierania organizacji środowisk polskich, ochrony praw mniejszości polskich, czy zaangażowania Polonii i Polaków za granicą we współpracę gospodarczą państw ich zamieszkania z Polską.

Podczas ogłoszenia wyników konkursu podsekretarz stanu w MSZ Janusz Cisek zaznaczył, że w tym roku mamy też nowy priorytet, jakim jest wspieranie powrotów Polaków do ojczyzny. Wiceminister wyjaśnił, że jest to tym bardziej istotne, że od 2004 r. za granicę wyjechało już 2 mln naszych rodaków. - Chcieliśmy zainteresować Polaków, którzy rozważają powrót do kraju, aby mogli zakorzenić się tutaj na powrót, podjąć pracę, założyć biznes - uzasadnił wybór tego priorytetu wiceminister.

d1uapki

Budżet konkursu to 52 205 000 zł, w ramach którego MSZ dofinansuje 97 projektów. W tegorocznym konkursie komisja konkursowa rozpatrzyła 418 wniosków, czyli ponad 100 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Wśród zwycięzców znalazł się np. projekt Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej tworzący internetowy portal dla młodych grup polonijnych na Ukrainie. Inny wygrany projekt, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, zakłada zorganizowanie warsztatów dla Polaków mieszkających za granicą z zakresu zakładania firm w Polsce.

"Wsparcie powrotu repatriantów z Kazachstanu do ojczyzny przodków" to projekt Gminy Byczyna, w ramach którego gmina planuje zorganizowanie programu adaptacyjnego dla kilkudziesięciu osób pochodzenia polskiego z Kazachstanu. Taki próbny start w Polsce ma ułatwić podjęcie decyzji Polakom z Kazachstanu o repatriacji.

Zrealizowany też zostanie projekt Fundacji ABCXXI "Cała Polonia czyta dzieciom", dodatkowo z kursem promującym naukę języka polskiego w systemie e-learningowym.

d1uapki

Postępowanie konkursowe było otwarte dla podmiotów zarejestrowanych w Polsce i działających na rzecz Polonii i Polaków za granicą. W konkursie mogły startować nie tylko organizacje pozarządowe, ale także uczelnie czy samorządy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1uapki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uapki
d1uapki