Trwa ładowanie...
dwyes71

MSZ: min. R. Sikorski na VII Szczycie UE-Ameryka Łacińska i Karaiby (komunikat)

...
Share
dwyes71

25.01. Warszawa - MSZ informuje:

Zbliżający się VII Szczyt Szefów Państw i Rządów Unii Europejskiej i Ameryki Łacińskiej i Karaibów (26-27 stycznia 2013 r.) w Santiago de Chile odbędzie się pod hasłem "Sojusz na rzecz zrównoważonego rozwoju. Promocja inwestycji uwzględniających potrzeby społeczeństwa i środowiska". Podczas spotkania przywódców państw obu regionów Polskę reprezentował będzie Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski.

Szczyt ma wzmocnić współpracę Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Unii Europejskiej w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju - opartego na prawach człowieka, edukacji i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu - a także bezpieczeństwa inwestycji, stabilnych ram prawnych i odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw. Tematem obrad będą również kwestie handlowe i klimatyczne oraz zwalczanie międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

dwyes71

Partnerem po stronie latynoskiej będzie po raz pierwszy nowa organizacja regionalna, powstała w grudniu 2011 r. - Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC). Zrzesza ona wszystkie 33 państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów. CELAC ma być jedynym mechanizmem dialogu, współpracy i uzgodnień na rzecz integracji politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej w regionie. W celu podkreślenia nowych uwarunkowań w dialogu między dwoma regionami, strona latynoska używa równolegle nowej nazwy spotkania - I Szczyt CELAC-UE.

Polityka makroekonomiczna, wysokie ceny surowców i rosnąca wymiana handlowa sprawiły, że region Ameryki Łacińskiej, pomimo światowego kryzysu, utrzymuje wzrost gospodarczy na stabilnym, wysokim poziomie (5,3% w 2011 r., 3,2% w 2012 r., szacowany wzrost PKB w 2013 r. wyniesie 3,8%).

Na marginesie szczytu Minister Radosław Sikorski spotka się ze swoimi odpowiednikami z Chile, Meksyku, Wenezueli i Serbii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ sewa/

dwyes71

Podziel się opinią

Share
dwyes71
dwyes71