Trwa ładowanie...
d41ktlz

MSZ. minister Sikorski ws. Ukrainy dla dziennika "La Repubblica" (komunikat)

...

d41ktlz
d41ktlz

28.02. Warszawa - MSZ informuje:

- Utworzenie nowego rządu i rozpoczęcie trudnego procesu reform będzie testem trwałości wypracowanego w ostatnich dniach porozumienia - podkreśla minister Radosław Sikorski w poświęconym Ukrainie wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica". Szef polskiej dyplomacji komentuje rolę Unii Europejskiej i państw Trójkąta Weimarskiego w ustabilizowaniu sytuacji w Kijowie.

Jak zaznacza minister Radosław Sikorski w rozmowie z red. Andreą Tarquinim, scenariusz rozwoju sytuacji na Ukrainie wciąż opiera się na wielu niewiadomych. Dodaje, że trwałość wypracowanego porozumienia jest warunkiem stabilizacji gospodarczej i pozwoli na uruchomienie współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowanymi, zwłaszcza z MFW. - Żaden radykalizm nie ułatwia osiągnięcia kompromisu - podkreśla szef MSZ. Przypomina, że w kraju tak zróżnicowanym jak Ukraina szczególnie istotne jest też zapewnienie równych warunków funkcjonowania wszystkim grupom społecznym.

- Nie sądzę jednak, by dziś którykolwiek z aktorów - zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych - był zainteresowany destabilizacją sytuacji na Ukrainie - ocenia w wywiadzie minister Sikorski. Zwraca przy tym uwagę na deklarację ministra Ławrowa, że Rosja nie będzie ingerować w sprawy Ukrainy (z 25.02). Zaznacza jednak, że zaangażowanie Rosji na rzecz ochrony swoich interesów na Ukrainie, zwłaszcza gospodarczych, nie powinno dziwić.

d41ktlz

Minister Sikorski w rozmowie z dziennikarzem komentuje również działanie UE w sprawie Ukrainy i wobec Rosji: Unia Europejska powinna mówić jednym głosem. Nie postrzegam dotychczasowych działań Rosji jako bezpośredniego zagrożenia dla stabilizacji sytuacji na Ukrainie. Przestrzegam jednak przed eskalacją konfliktu, w tym przede wszystkim na Krymie.

Podkreśla także rolę Trójkąta Weimarskiego w działaniach na rzecz stabilizacji sytuacji na Ukrainie. - Czołowi politycy niemieccy deklarowali ostatnio, że Niemcy będą prowadziły bardziej aktywną politykę zagraniczną i ta zapowiedź jest dla nas bardzo pozytywnym sygnałem. Cieszymy się, że słowa znalazły potwierdzenie tak szybko w ważnej dla nas sprawie przyszłości Ukrainy - zauważa minister.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d41ktlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41ktlz