Trwa ładowanie...
d1cvjjd

MSZ: nominacja ambasadora w Egipcie, Sudanie i Erytrei (komunikat)

...

d1cvjjd
d1cvjjd

30.01. Warszawa - MSZ informuje:

- Cieszę się, że mogę wręczyć panu nominację ambasadorską, tym bardziej, że wielokrotnie był pan na placówkach na Bliskim Wschodzie i ten region jest panu świetnie znany, a pana kandydatura otrzymała jednogłośną, pozytywną opinię sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych - powiedział minister Radosław Sikorski, wręczając dzisiaj nominację ambasadorską Michałowi Murkocińskiemu.

Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji, Egipt to państwo arabskie, z którym Polska najdłużej utrzymuje stosunki dyplomatyczne, nawiązane w 1927 r.

"Kilka dni temu obchodziliśmy trzecią rocznicę powstania ruchu społecznego w Egipcie. Niedługo ma zostać uchwalona nowa konstytucja, zapowiedziane są wybory prezydenckie, parlamentarne, ma powstać nowy rząd. Pana najważniejszym zadaniem będzie więc nawiązywanie relacji z nowymi władzami kraju. Proszę promować również nasze doświadczenia transformacyjne, dbać o rozwój naszej wymiany handlowej oraz współpracę kulturalno-naukową i turystyczną" - dodał.

d1cvjjd

"Pańska akredytacja obejmuje też Sudan. Kraj, który boryka się z trwającym od 2003 r. konfliktem w Darfurze. I choć wiele działań w Sudanie będzie miało formę pomocy rozwojowej, warto pamiętać, że kraj ten jest perspektywiczne atrakcyjnym rynkiem dla naszych eksporterów, podobnie jak Erytrea, trzeci kraj objęty akredytacją" - pokreślił minister Sikorski.

"Dziękuję panu ministrowi za okazane zaufanie. Pragnę zapewnić, że wykonam powierzoną mi misję w sposób profesjonalny i najlepszy z możliwych" - powiedział na zakończenie uroczystości nowo mianowany ambasador Michał Murkociński.


Michał Murkociński, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny RP w Arabskiej Republice Egiptu, Republice Sudanu i w Państwie Erytrea.

d1cvjjd

Od 2012 roku pełnił funkcję ambasadora tytularnego, kierującego Departamentem Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ. W latach 2008-2012 był ambasadorem RP w Damaszku. Od 2006 do 2008 dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu. W latach 2006-2008 pracował w ambasadzie RP w Bejrucie, a w 1996-2001 w Damaszku. Z MSZ związany od 1991 roku. Absolwent filologii orientalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1cvjjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cvjjd