MSZ: partnerstwo polsko-amerykańskie - mini.R.Sikorski w Waszyngtonie (komunikat)
...
04.06.2013 | aktual.: 04.06.2013 19:53
04.06. Warszawa - MSZ informuje:
- Relacje polsko-amerykańskie mają mocne podstawy. Nasze narody mają głęboko zakorzenione ideały wolności i praw człowieka - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. - Polacy i Amerykanie to ludzie czynu, którzy chcą dzielić się swoimi doświadczeniami i demokracją. - dodał. Do pierwszego oficjalnego spotkania z nowym szefem dyplomacji Stanów Zjednoczonych Ameryki doszło w Waszyngtonie 3 czerwca, podczas kilkudniowej wizyty ministra Sikorskiego w USA.
Szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali o budowie tarczy antyrakietowej, obecności wojsk amerykańskich w Polsce, zakończeniu misji ISAF Afganistanie, sytuacji w Syrii, roli Polski jako promotora demokracji oraz polskim wpływie na kierunek integracji europejskiej. - W każdym aspekcie polskie przywództwo w UE jest wzorcowe - komplementował Polskę sekretarz Kerry. Minister Sikorski podkreślił, że polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie polityki bezpieczeństwa jest bardzo dobry. - Cieszymy się z małej, choć stałej obecności amerykańskich sił w Polsce i wspólnych ćwiczeń pilotów myśliwców F-16. Z zadowoleniem witamy też elementy tarczy antyrakietowej - powiedział minister po spotkaniu. Przedmiotem rozmów ministra i sekretarza były także szanse, jakie dla Europy, Polski i USA może stworzyć porozumienie o strefie wolnego handlu (Transatlantic Trade and Investment Partnership).- Strefa wolnego handlu mogłaby stworzyć jeden z najmocniejszych rynków na świecie, po dwóch stronach Atlantyku. - podkreślił
sekretarz Kerry. - Polska jest zwolennikiem transatlantyckiej strefy wolnego handlu i można na nas liczyć. - dodał minister Sikorski.
- Życzę skuteczności i liczę na wsparcie ws. wiz czy ustanowienia 24 kwietnia dniem Jana Karskiego - powiedział minister Sikorski podczas uroczystości powołania w Senacie Grupy Parlamentarnej ds. Polski (Polish Caucas). Grupie współprzewodniczą amerykańscy senatorowie: Barbara Mikulski, Christopher Murphy i James Risch, którzy zostali uhonorowani przez ministra Sikorskiego odznakami Bene Merito. Celem działalności Grupy będzie podejmowanie inicjatyw mających na celu rozwój relacji między Polską i USA w zakresie współpracy bezpieczeństwa, promocji demokracji i współpracy gospodarczej. - Chcemy mówić i promować polskie sprawy w Senacie, włączając np. sprawy wiz i obronności - powiedziała prezentując cele grupy senator Mikulski. Istotnym elementem współpracy będzie rozwój kontaktów międzyludzkich, w tym wspieranie inicjatyw ustawodawczych korzystnych dla rozwoju stosunków polsko-amerykańskich. W spotkaniu uczestniczyli także senatorowie: Richard Durbin, Richard Shelby i John McCain
W czasie wizyty w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji odwiedził Muzeum Holokaustu, gdzie spotkał się z grupą ocalonych z Zagłady. Wygłosił także przyjęte owacjami na stojąco przemówienie podczas Globalnego Forum Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (Global Jewish Advocacy AJC). - Polska nie popiera i nie musi popierać wszystkiego, co Izrael robi, by zapewnić swe bezpieczeństwo. Jednakże całkowicie odrzucamy islamski ekstremizm - powiedział szef polskiej dyplomacji. Podczas uroczystej gali AJC minister Sikorski uhonorował za zasługi dla Polski repliką ceremonialnej szabli dyplomatycznej Stanisława Aronsona ps. Rysiek - żołnierza AK i armii gen. Andersa, powstańca warszawskiego oraz podpułkownika armii izraelskiej. - Dziękujemy za to, co Pan i tak wielu innych uczyniliście dla Polski, dla wolności. - powiedział minister.
Minister Sikorski wziął też udział w dyskusji z przedstawicielami waszyngtońskich think-tanków w The Atlantic oraz Brookings Institution. W amerykańskiej stolicy szef polskiej dyplomacji rozmawiał także o współpracy energetycznej Polski i USA z sekretarzem ds. energii Ernestem Monizem. Minister Sikorski był pierwszym zagranicznym gościem przyjętym przez sekretarza. Spotkał się również z byłym doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego prof. Zbigniewem Brzezińskim.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ abuj/