MSZ: podsekretarz stanu B. Stelmach na IV Kongresie Kobiet (komunikat)
...
14.09. Warszawa - MSZ informuje:
Podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach w dniu 14 września br. wzięła udział w IV Kongresie Kobiet odbywającym się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Na zaproszenie wiceminister Beaty Stelmach do Polski przyjechały m.in. E. Walder, Dyrektor Generalna w MSZ Szwecji, C. Pieper, Minister Stanu w MSZ Niemiec, Ambasadorki Australii, Kolumbii, Peru i Sri Lanki, a także delegacja kobiet z Afganistanu (m.in. F. Sayed Abdul Ahmad Mushtaqe, Dyrektorka Szkoły dla Nauczycielek oraz L. Arabshani, Dyrektorka Afghan Women's Social Service Centre) oraz przedstawicielki biznesu z Kuwejtu i Królestwa Arabii Saudyjskiej.
Przedstawicielki Afganistanu przyjechały do Polski w ramach wspólnego projektu ambasad amerykańskiej i brytyjskiej oraz MSZ, którego celem jest wspieranie procesów demokratyzacji i zwiększanie świadomości dot. praw człowieka w tym kraju poprzez wsparcie dla afgańskich kobiet. Wiceminister Beata Stelmach wyraziła radość z powodu możliwości udziału kobiet z Afganistanu w Kongresie Kobiet oraz zaznaczyła, że Afganistan pozostaje jednym z głównych krajów objętych programem polskiej pomocy rozwojowej.
Ważną częścią Kongresu był zorganizowany przez MSZ - okrągły stół - Budowa wizerunku kraju poprzez przedsiębiorczość kobiet, podczas którego podkreślono, że aktywność kobiet stanowi istotny element rozwoju gospodarczego krajów. Przyjęto również deklarację nt. roli kobiet w biznesie, transformacji gospodarczej i budowie pozycji gospodarczej.
Wiceminister Beata Stelmach wzięła również udział w sesji otwierającej IV Kongres Kobiet - Skąd przychodzimy, Dokąd idziemy, podczas której podkreśliła, że MSZ wykorzystuje przykłady sukcesu kobiet, które odegrały znaczącą rolę w procesie polskiej transformacji gospodarczej. Dodała też, że prezentacja osiągnięć firm prowadzonych i zarządzanych przez kobiety stanowi skuteczny instrument promocji gospodarczej i budowy wizerunki Polski nowoczesnej, dynamicznej i zajmującej ważne miejsce na arenie międzynarodowej.
Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 r. jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce. Obecnie Kongres Kobiet jest inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kos/