Trwa ładowanie...
d3dj606

MSZ: Polska dla Mjanmy wzorem do naśladowania (komunikat)

...

Share
d3dj606

10.05. Warszawa - MSZ informuje:

Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski w dniach 9-10 maja br. złożył oficjalną wizytę w Republice Związku Mjanmy. Podczas pierwszego dnia pobytu Minister Radosław Sikorski rozmawiał z prezydentem Thein Seiną. Mjanma właśnie przeprowadziła kontraktowe wybory parlamentarne. Po raz pierwszy opozycja zasiadła w ławach parlamentarnych, jednocześnie władze zwolniły więźniów politycznych i uwolniły gospodarkę. Dla nas Polaków to brzmi znajomo. Cieszymy się, że władze birmańskie śledzą nasz proces transformacji podkreślił po spotkaniu Minister Radosław Sikorski. Minister dodał także, że Polska poprze proces łagodzenia, zawieszania, a w efekcie, być może, znoszenia sankcji, pod warunkiem, że proces zwalniania więźniów i demokratyzacja będą kontynuowane.

W czwartek Minister Radosław Sikorski odbył ponad godzinną, szczerą rozmowę z Aung San Suu Kyi, liderką opozycji i laureatką pokojowej Nagrody Nobla. Rozmawiano o podobieństwach polskich i birmańskich przemian oraz o polityce UE wobec Mjanmy. W czasie konferencji prasowej Suu Kyi powiedziała: w moim domu zawsze dużo mówiło się o Polsce, w tym o bohaterstwie Polaków podczas II wojny. W areszcie domowym czytałam wiele książek o Solidarności i polskich przemianach demokratycznych. Chcemy z nich korzystać. Minister Radosław Sikorski odpowiedział, że w Polsce zawsze Birmańczycy znajdą przyjaciół chętnych do pomocy i was dobrze rozumiejących, bo przeszliśmy podobna drogę. Aung San Suu Kyi przyjęła również zaproszenie Ministra do Polski

Minister w Mjanmie rozmawiał także z byłymi więźniami politycznymi (Generacja 88) oraz przedstawicielami opozycji demokratycznej nie będącymi członkami Narodowej Ligi na Rzecz Demokracji.

d3dj606

Podczas wizyty Minister Sikorski otworzył warsztaty dla dziennikarzy oraz działaczy politycznych w Mjanmie. Macie wielu przyjaciół gotowych pomóc. Polska, podobnie jak kraje Unii Europejskiej, jest jednym z nich powiedział Minister w trakcie wystąpienia inaugurującego warsztaty. Mam nadzieję, że jesteście na drodze do demokracji. Jest jednak dużo do zrobienia dodał Minister

Ministrowi Sikorskiemu w czasie wizyty w Mjanmie towarzyszyli przedstawiciele polskich firm reprezentujących przemysł metalurgiczny, lotniczy, wydobywczy, energetyczny, stoczniowy oraz kolejowy. Przedsiębiorcy uczestniczyli w spotkaniach Ministra z ministrami energii Than Htayem, handlu Tin Naing Theiną oraz w seminarium gospodarczym w Izbie Przemysłowo-Handlowej. W Mjanmie podpisana została ponadto umowa pomiędzy AGH a Myanmar Geosciences Society, dzięki której sfinansowane zostaną w Polsce półroczne staże dla birmańskich specjalistów z zakresu górnictwa oraz stypendia doktoranckie dla absolwentów geologii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3dj606

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dj606
d3dj606