MSZ: polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej (komunikat)

...

01.07. Warszawa - MSZ informuje:

Polska obejmuje 1 lipca 2011 r. sześciomiesięczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W tym czasie będzie przewodniczyła pracom Rady UE, stanie się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i będzie grała kluczową rolę na wszystkich polach aktywności Unii Europejskiej.

Wprowadzenie Unii Europejskiej na tory szybkiego wzrostu gospodarczego i wzmocnienie siły politycznej wspólnoty to główne zadania polskiej prezydencji. Realizacji tego celu służyć będą trzy podstawowe priorytety: "Integracja europejska jako źródło wzrostu", "Bezpieczna Europa" i "Europa korzystająca na otwartości".

W trakcie prezydencji Polska będzie wspierać unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. Niezwykle ważna jest dla nas idea rozszerzenia UE oraz rozwój współpracy z państwami sąsiedzkimi. Dlatego istotnym celem polskiego przewodnictwa w Radzie UE, w tym działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych, będzie finalizacja negocjacji akcesyjnych z Chorwacją i podpisanie z nią Traktatu Akcesyjnego. Polska wykorzysta również okoliczności sprzyjające kontynuowaniu negocjacji akcesyjnych z Turcją, zadba o postęp w negocjacjach akcesyjnych Islandii oraz będzie wspierała europejskie aspiracje państw Bałkanów Zachodnich. Mamy również nadzieję, że uda się ustanowić nowe ramy współpracy między UE a Rosją.

Jednym z najważniejszych wydarzeń prezydencji będzie wrześniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie współorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym udział wezmą szefowie instytucji unijnych, szefowie państw i rządów krajów UE i krajów-beneficjentów Partnerstwa Wschodniego. W naszej ocenie szczyt powinien być impulsem ku dalszemu pogłębianiu wzajemnych relacji i procesu integracji z UE. Liczymy na postęp procesu zawierania umów stowarzyszeniowych i tworzenia stref wolnego handlu, zwłaszcza z Ukrainą i Mołdową. Celem Unii jest również zachęcenie Białorusi do współpracy z Zachodem, pod warunkiem respektowania przez ten kraj podstawowych zasad demokracji i praw człowieka.

Polska prezydencja skoncentruje się także na wspieraniu transformacji w państwach Afryki Północnej oraz w innych krajach południowego sąsiedztwa UE, poprzez pomoc w budowie nowoczesnych, demokratycznych struktur państwowych, wzmocnienie sądownictwa, walkę z korupcją oraz pobudzenie wzrostu i rozwoju gospodarczego. O sytuacji w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, również w związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE, minister Radosław Sikorski rozmawiał już z przedstawicielami władz Libii, Tunezji oraz Egiptu podczas swoich ostatnich wizyt w tych krajach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
prezydencjadyplomacjamsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)