Trwa ładowanie...
d3m7pnv
d3m7pnv

MSZ: Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny (komunikat)

...
Share
d3m7pnv

12.03. Warszawa - MSZ informuje:

Kolejna runda Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego odbyła się 9 marca br. w Waszyngtonie. Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister SZ Bogusław Winid, natomiast amerykańskiej asystent sekretarz stanu Phillip Gordon. Spotkanie było kontynuacją rozmów ministra SZ Radosława Sikorskiego z sekretarz stanu Hillary Clinton, które miały miejsce 7 marca br.

Podczas rozmów dwustronnych poruszono problematykę bezpieczeństwa, w tym w szczególności przygotowania do majowego Szczytu NATO w Chicago. W programie rozmów pojawiły się m.in. kwestie Afganistanu, obrony kolektywnej, polityki obronnej i odstraszania. Członkowie delegacji rozmawiali także o kwestiach wdrożenia projektu rotacyjnego stacjonowania w Polsce amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16 i współpracy w ramach realizacji inicjatywy budowy sojuszniczej obrony przeciwrakietowej w Europie. Podczas spotkania została poruszona tematyka Partnerstwa Wschodniego, jak również rozwój wydarzeń w Syrii i Iranie. Ustalono m.in. szczegóły współpracy pomiędzy Polską i USA w sprawie utworzenia przy ambasadzie RP w Damaszku Sekcji Interesów USA w Syrii.

d3m7pnv

Odrębną sesję Dialogu poświęcono tematyce "czystej" energii oraz bezpieczeństwa energetycznego. Spotkanie było prowadzone pod przewodnictwem Głównego Geologa Kraju Piotra Woźniaka oraz specjalnego wysłannika sekretarz stanu ds. energii w regionie Eurazji, Richarda Morningstara. Podczas rozmów omówiono m.in. perspektywy wydobycia gazu łupkowego w Polsce i Europie oraz możliwości dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych, w tym zajęto się kwestią energii jądrowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d3m7pnv

Podziel się opinią

Share
d3m7pnv
d3m7pnv