Trwa ładowanie...
ddeoag4

MSZ: polsko-estońskie rozmowy nt. polityki europejskiej (komunikat)

...

Share
ddeoag4

08.03. Warszawa - MSZ informuje:

Współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, Partnerstwo Wschodnie oraz rozwój regionalny rynku energetycznego i sieci transportowych były głównymi tematami jednodniowych konsultacji sekretarza stanu w MSZ Piotra Serafina i podsekretarz stanu w MSZ Katarzyny Pełczyńskiej - Nałęcz z podsekretarzem stanu ds. europejskich w estońskim MSZ Martem Laanem"e 8 marca w Warszawie.

Podczas spotkania z wiceminister Katarzyną Pełczyńską - Nałęcz omówiono współpracę w zakresie wdrażania projektów Partnerstwa Wschodniego. Przedmiotem rozmów były także stosunki z Rosją oraz sytuacja w krajach we wschodnim sąsiedztwie UE.

Mart Laanem"e spotkał się również z wiceministrem ds. europejskich Piotrem Serafinem. Wiceministrowie omówili kwestie związane z propozycjami nowych regulacji i zmian instytucjonalnych w ramach Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW). Przyszłość UGiW będzie przedmiotem obrad przywódców podczas marcowej Rady Europejskiej. W związku z debatą na temat możliwości wprowadzenia euro w Polsce, Mart Laanem"e zaprezentował estońskie doświadczenia związane z procesem przyjmowania wspólnej waluty. Estonia jest członkiem strefy euro od 1 stycznia 2011 r. Wiceministrowie omówili kwestie dotyczące wyników negocjacji nad budżetem Unii na lata 2014-2020 oraz transportu w regionie, w tym zaangażowanie w projekt Rail Baltica, a także regionalną politykę energetyczną.

ddeoag4

Polska i Estonia współdziałają w ramach wielu formatów regionalnych, w tym m.in. na forum Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego.

Odniesiono się także do niedawnego spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych państw bałtyckich, nordyckich oraz Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się 20 lutego w Gdańsku. Konsultacje Marta Laanem"e w Warszawie poprzedziły roboczą wizytę Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w Tallinnie (11 marca br.).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

ddeoag4

Podziel się opinią

Share
ddeoag4
ddeoag4