Trwa ładowanie...
d2hv33o

MSZ: profesor Agnieszka Zalewska Przewodniczącą Rady CERN (komunikat)

...

d2hv33o
d2hv33o

20.09. Warszawa - MSZ informuje:

Rada Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) wybrała dzisiaj swojego nowego Przewodniczącego. Została nim Pani Profesor Agnieszka Zalewska - od wielu lat związana z Instytutem Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. MSZ przeprowadziło aktywną kampanię promującą kandydaturę prof. Zalewskiej.

Prof. Agnieszka Zalewska jest pierwszym Przewodniczącym Rady CERN pochodzącym z kraju Europy środkowo-wschodniej i jest pierwszą kobietą, która objęła tę prestiżową funkcję. Kandydaturę prof. Agnieszki Zalewskiej zgłosiły wspólnie Polska, Belgia, Czechy i Węgry. Prof. Zalewska była jednym z trzech kandydatów zgłoszonych na stanowisko Przewodniczącego Rady CERN. Po przesłuchaniu kandydatów, w tajnym głosowaniu, pokonała bezwzględną większością głosów pozostałych kontrkandydatów: Holendra prof. Josa Engelena i Norwega dr Bjorna Jacobsena.

Profesor Agnieszka Zalewska należy do najwybitniejszych polskich fizyków. Od ponad 20 lat współpracuje z Europejską Organizacją Badań Jądrowych zarówno jako naukowiec - biorąc aktywny udział w licznych eksperymentach przeprowadzanych przez CERN, jak i działaniach o charakterze zarządzającym w organach tej organizacji, przede wszystkim jako członek Rady CERN. Ponadto prof. Agnieszka Zalewska współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w Europie, Japonii i USA.

d2hv33o

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) jest międzyrządową organizacją, którą tworzy 20 państw. Jej początki sięgają 1952 r. Polska jest członkiem CERN od 1 lipca 1991 r. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata (w tym ok. 200 Polaków).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d2hv33o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hv33o