MSZ: raport nt. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (komunikat)
...
03.12. Warszawa - MSZ informuje:
Podczas swojego rocznego przewodnictwa Polska mocno zaktywizowała działania Grupy Wyszehradzkiej i wzmocniła markę Grupy wewnątrz UE, ale też w oczach sąsiadów ze Wschodu. Nasz kraj może pochwalić się sukcesami w dziedzinie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego, współpracy na rzecz obronności oraz rozwijaniem wspólnych inicjatyw partnerów V4 z innymi państwami w Europie i poza nią.
"Przez ostatni rok wzmocniliśmy markę Wyszehradu i więzi wewnątrz Grupy. Jesteśmy w Unii Europejskiej siłą na rzecz dobrych zmian" - te słowa ministra Radosława Sikorskiego, podczas symbolicznego przekazania 26 czerwca br. przewodnictwa w V4 Węgrom, są mottem wydanego właśnie raportu podsumowującego polskie działania od lipca 2012 do czerwca 2013.
Raport zaprezentowali wspólnie Zbigniew Krużyński, narodowy koordynator współpracy wyszehradzkiej w MSZ i ambasador Węgier w Polsce Ivan Gyurcsik, który przedstawił priorytety oraz dotychczasowe działania aktualnej prezydencji węgierskiej.
- Nasze kraje wiedzą, że funkcjonować w Europie bez integracji się nie da. W polityce europejskiej coraz więcej jest zadań i wyzwań, stąd coraz więcej obszarów współpracy - podkreślił we wtorek Zbigniew Krużyński.
Polska prezydencja szczególną wagę przywiązywała do spraw europejskich. Dzięki temu udało jej się m.in. osiągnąć kompromis dot. budżetu UE na lata 2014-2020. W obszarze bezpieczeństwa energetycznego priorytetem były działania na rzecz budowy regionalnego rynku gazu V4.
Dzięki polskiej inicjatywie premierzy państw V4 przyjęli 16 czerwca 2013 r. Mapę Drogową "W kierunku wspólnego regionalnego rynku gazu V4". - Chcemy ukształtować w regionie model rynku gazu podobny do tego, jaki funkcjonuje w zachodniej części kontynentu, który zapewnia płynność w dostawach i wpływa pozytywnie na poziom cen - podkreślił Krużyński.
Dużym osiągnięciem polskiej prezydencji było poszerzenie formatu V4+ (czyli wspólnych konsultacji państw V4 i państw trzecich) o nowe obszary współpracy, czego potwierdzeniem było m.in. wspólne spotkanie premierów państw V4, prezydenta Francji i kanclerz Niemiec w marcu w Warszawie.
Dowodem na to, że współpraca V4 wychodzi również poza Europę był natomiast czerwcowy szczyt premierów V4 w Warszawie, na którym gościem był premier Japonii Shinzo Abe. Szefowie rządów przyjęli wówczas wspólne oświadczenie "Partnerstwo oparte na wspólnych wartościach w XXI wieku". Poszerzeniu współpracy w formacie V4+ służyło także spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów wyszehradzkich, bałtyckich i nordyckich zorganizowane w lutym br. w Gdańsku.
W czasie polskiej prezydencji udało się zacieśnić współpracę z krajami Bałkanów Zachodnich, uruchamiając wyszehradzką sieć ekspertów ds. rządów prawa i praw podstawowych. Zwiększyło się też zaangażowanie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w przekazywaniu krajom Partnerstwa Wschodniego doświadczeń z zakresu demokratycznej transformacji ustrojowej. Polskim wkładem w umocnienie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony są m.in. przygotowania do powstania Wyszehradzkiej Grupy Bojowej.
- Dziękujemy, gratulujemy, kontynuujemy - powiedział na wtorkowym spotkaniu ambasador Ivan Gyurcsik. Podkreślił, że węgierska prezydencja będzie działała na rzecz rozwijania zaproponowanych przez Polskę inicjatyw. Dodał, że rocznice, które przypadają w przyszłym roku, m.in. 25 lat od obalenia komunizmu, są dobrą okazją by podsumować regionalną współpracę: to moment na refleksję o postępie, jakiego dokonały nasze kraje i roli, jaką odegrała w tym współpraca wyszehradzka.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/