Trwa ładowanie...
d32vd5v
d32vd5v

MSZ: spotkanie szefów dyplomacji Polski i Hiszpanii (komunikat)

...
Share
d32vd5v

28.10. Warszawa - MSZ informuje:

Polskę i Hiszpanię łączy podobieństwo przemian historycznych. Nasze kraje chcą dzielić się doświadczeniem z krajami sąsiadującymi z UE - podkreślili ministrowie spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Hiszpanii Jose Manuel García-Margallo w czasie poniedziałkowego spotkania w Warszawie.

Szefowie dyplomacji Polski i Hiszpanii rozmawiali o pogłębianiu integracji europejskiej, współpracy dwustronnej i inwestycjach hiszpańskich w Polsce. Zgodzili się, że jedyną skuteczną kontynuacją dotychczasowej współpracy jest szybkie zakończenie prac nad unią bankową, jeszcze przed końcem kadencji Parlamentu Europejskiego.

d32vd5v

Ważnym tematem polsko-hiszpańskich rozmów były działania w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa - aktywność Polski na Wschodzie i Hiszpanii na południe od jej granic oraz nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

- Mamy wspólne interesy w stabilizowaniu całego sąsiedztwa Unii Europejskiej, zarówno południowego, jak i wschodniego. Jesteśmy krajami udanej transformacji i krajami, które swoje doświadczenie demokratyzacyjne chciałby przekazywać innym - podkreślił minister Sikorski w czasie konferencji prasowej po spotkaniu. Obaj ministrowie zapewnili o swej determinacji w wysiłkach, by szczyt okazał się sukcesem.

Minister Radosław Sikorski zwrócił uwagę na znakomite relacje polityczne pomiędzy Polską a Hiszpanią i wysoki poziom zaufania między obydwoma krajami.

Wizyta ministra spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuela Garcia-Margallo w Warszawie miała też wymiar gospodarczy. Szef hiszpańskiej dyplomacji spotkał się również z przedsiębiorcami hiszpańskimi działającymi w Polsce.

d32vd5v

- Polska jest krajem o godnych pozazdroszczenia wynikach gospodarczych, więc dla nas obiecującym rynkiem, z którym chcemy współpracować - przyznał minister Garcia-Margallo. Minister Sikorski podkreślił znaczenie inwestycji hiszpańskich w Polsce, m.in. w zakresie budowy dróg, czy pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Szef hiszpańskiej dyplomacji przekazał kondolencje po śmierci premiera Tadeusza Mazowieckiego: - To człowiek o wielkim znaczeniu dla historii, który rozpoczął całą transformację systemową, którą z wielką uwagą obserwowaliśmy w Hiszpanii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

aja/

d32vd5v

Podziel się opinią

Share
d32vd5v
d32vd5v