Trwa ładowanie...
dhxcfw8

MSZ: szef niemieckiej dyplomacji z wizytą w Polsce (komunikat)

...

Share
dhxcfw8

19.12. Warszawa - MSZ informuje:

Warszawa - obok Paryża i Brukseli - była jedną z trzech europejskich stolic, które jako pierwsze odwiedził nowy minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. W czwartek w Warszawie spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i ministrem Radosławem Sikorskim. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec rozmawiali o priorytetach współpracy na 2014 rok, wspólnym działaniu w ramach Trójkąta Weimarskiego. Dyskusja poświęcona była również wschodniemu sąsiedztwu Unii Europejskiej i aktualnej sytuacji na Ukrainie.

W czasie spotkania minister Radosław Sikorski pogratulował Frankowi-Walterowi Steinmeierowi ponownego objęcia funkcji ministra spraw zagranicznych, podkreślając przy tym nadzieję na dobrą współpracę. - Dziękuje za to, że pan minister wybrał Warszawę tuż po swojej nominacji - obok Brukseli i Paryża - na stolicę, którą chciał odwiedzić. To kolejny dobry omen w naszej współpracy i dobra świecka tradycja ostatnich lat - zaznaczył minister Sikorski. Przypomniał, że również prezydent Joachim Gauck i minister Guido Westerwelle swoje pierwsze wizyty złożyli w Polsce.

Spotkanie ministrów było okazją do rozmowy o bieżącej sytuacji na Ukrainie. Obaj ministrowie zaznaczyli, że podpisanie umów o współpracy z Rosją przez Ukrainę nie oznacza zamknięcia drzwi tego kraju do stowarzyszenia z Unią Europejską. - Nadal jest formalna możliwość podpisania umowy stowarzyszeniowej. Ta oferta wciąż powinna leżeć na stole i to od Ukrainy zależy czy z niej skorzysta - przypomniał szef polskiego MSZ. Podkreślił, że propozycja UE umożliwia modernizację państwa ukraińskiego, a tego domaga się dziś społeczeństwo ukraińskie. - Patrzymy wspólnie na Ukrainę. Ubolewamy, że nie zdecydowała się podpisać umowy stowarzyszeniowej. Zależy nam, żeby teraz sytuacja na Ukrainie nie eskalowała - dodał minister Steinmeier.

dhxcfw8

Szefowie dyplomacji rozmawiali też o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i jej celach na nadchodzący rok, a także o współpracy w formacie Polska-Niemcy-Rosja. - Będziemy nadal pracować dla dobra naszych obu państw i przezwyciężania kryzysu, który nurtuje Unię Europejską. Chcemy pokazywać młodszym członkom UE, że warto pracować na rzecz wspólnej przyszłości - podkreślił minister Steinmeier.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

dhxcfw8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhxcfw8
dhxcfw8