MSZ: węgierski portal chwali polską dyplomację (komunikat)

...

03.01. Warszawa - MSZ informuje:

Kitekinto.hu: Polsko-niemiecki tandem na czele Europy

Mate Csicsai pisze na łamach prestiżowego węgierskiego portalu poświęconego polityce zagranicznej Kitekinto.hu o zbliżeniu polsko-niemieckim, roli w nim Ministra Radosława Sikorskiego i o tym, czy Polska ma szansę zająć w polityce niemieckiej miejsce Francji.

- Wydaje się, że Niemcy w Polsce znalazły sojusznika, który popiera ich wyobrażenia związane z przyszłością Unii Europejskiej i jednocześnie jest do tego wystarczająco dużym państwem, by się liczyć. () Uwzględniając uwarunkowania oraz możliwości gospodarcze i geopolityczne obydwu państw nie może być inaczej - zaczyna swój tekst zatytułowany "Niezwykły tandem na czele Europy" ("Szokatlan paros Europa elen") węgierski dziennikarz.

Według autora Polska, wykorzystując imponujące wyniki gospodarcze, stara się wywalczyć dla siebie większe wpływy, właściwe dla kraju tej wielkości. Przeciągający się kryzys stwarza jej ku temu świetną szansę. Stabilny wzrost gospodarczy, umocowany konstytucyjnie limit zadłużenia państwa, reformy służące zbilansowaniu budżetu oraz bank centralny uznający za swoje szczególne zadanie utrzymanie w ryzach inflacji - wszystko to powoduje, że Polska znajduje uznanie w oczach Niemiec. Niemcy są największym rynkiem eksportowym polskiej gospodarki, podczas gdy zachodni sąsiad jest w Polsce największym bezpośrednim inwestorem kapitałowym. Handel niemiecko-polski przekracza rozmiary niemiecko-rosyjskich kontaktów gospodarczych, wliczając w nie także rynek surowców energetycznych. Obok tego wzrastająca siła nabywcza, bliskość geograficzna oraz stabilność podwyższa z niemieckiego punktu widzenia wartość polskiego rynku.

Według Csicsaiego nie bez znaczenia jest także fakt, że Polska posiada liczbę głosów w Radzie Europejskiej równą Hiszpanii (27), a Niemcy liczą, że partnerstwo z Polską pozwoli także zdobyć głosy innych nowych państw członkowskich, przede wszystkim krajów Grupy Wyszehradzkiej. Autor przywołuje opinie innych publicystów, którzy głośno zastanawiają się, czy Polska może zająć w europejskiej polityce rolę Francji.

- Polska przejęła w dodatku rolę pełnioną wcześniej przez Brytyjczyków, jako europejski wzór wolnego handlu i surowo nadzorowanych wydatków państwowych i z tego punktu widzenia jest przeciwwagą dla protekcjonistycznej Francji - uważa węgierski dziennikarz. Przytacza wspólny artykuł ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec Radosława Sikorskiego i Guido Westerwellego w "New York Timesie" na temat możliwości pogodzenia wzrostu gospodarczego i dyscypliny fiskalnej z reformami budżetowymi. Rozwiązanie pozornej sprzeczności widzą oni w pogłębieniu UE, w znacznym poszerzeniu centralnych kompetencji kontrolujących i regulujących politykę ekonomiczną i budżet oraz w związanej z tym demokratyzacji UE.

Osobną częścią artykułu jest tekst poświęcony Ministrowi Radosławowi Sikorskiemu i kształtowanej przez niego polityce zagranicznej Polski. Mate Csicsai podkreśla świetne zrozumienie szefa polskiej dyplomacji z Guido Westerwellem, kierującym berlińskim MSZ. Wspomina o ich wspólnych inicjatywach - artykule do "NYT" czy liście do wysokiej przedstawiciel UE Catherine Ashton w sprawie stosunków z Rosją - oraz częstych spotkaniach, wyjątkowych na tym szczeblu. Minister Sikorski przedstawiany jest jako polityk samodzielny, potrafiący, gdy trzeba, zdecydowanie postawić sprawę czy użyć odważnych jak na świat dyplomacji zwrotów, a wszystko dla wyrażenia stanowiska Polski w istotnych dla niej sprawach.

Artykuł dostępny pod adresem http://kitekinto.hu/europa/2012/12/18/szokatlan_paros_europa_elen (język węgierski)

Powyższe omówienie dostępne także pod adresem http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/napisali_powiedzieli_o_polsce/kitekinto_hu__polsko_niemiecki_tandem_na_czele_europy

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjawęgrymsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)