MSZ: wiceminister Kacperczyk o korzyściach dla polskiego biznesu z

...

MSZ: wiceminister Kacperczyk o korzyściach dla polskiego biznesu z transatlantyckiego porozumienia gospodarczego (komunikat)

07.02. Warszawa - MSZ informuje:

- Obok NATO, umowa o strefie wolnego handlu UE-USA stanowić może drugą "kotwicę" dla umacniania więzi transatlantyckich i potwierdzić strategiczny wymiar relacji UE-USA. - powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk na konferencji zorganizowanej przez Amerykańską Izbę Gospodarczą. Spotkanie dotyczące TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) odbyło się 7 lutego w Warszawie.

- Znaczenie porozumienia będzie zdecydowanie szersze niż korzyści gospodarcze. Wzmocni nie tylko relacje transatlantyckie, ale i pozycję UE i USA w świecie. - podkreśliła wiceminister Kacperczyk. Wiceszefowa polskiej dyplomacji wskazała, iż negocjowane porozumienie będzie dodatkowym impulsem dla zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy Polską, a USA (rekordowa suma ponad 9 mld w 2013 r.), a także rozwoju współpracy inwestycyjnej. Obecnie USA są 5. inwestorem w Polsce. Według statystyk NBP, na koniec 2012 r. skumulowana wartość inwestycji dokonanych przez podmioty ze Stanów Zjednoczonych w Polsce wyniosła 10,7 mld USD.

Wskutek podpisania umowy, poprawę warunków prowadzenia biznesu powinny odczuć zwłaszcza firmy z sektorów, w których bariery celne utrudniają działalność tj. przemysł farmaceutyczny, spożywczy, kosmetyczny, meblarski, motoryzacyjny. Firmy osiągną prawdopodobnie dodatkowe korzyści również dzięki złagodzeniu reżimu amerykańskiego systemu zamówień publicznych. - Dzięki umowie TTIP USA w bliskiej perspektywie mają szansę stać się rynkiem oferującym preferencyjny dostęp dla polskich przedsiębiorstw. Ma to szczególne znaczenie dla firm, które ze względu na zbyt wysokie bariery wejścia na rynek amerykański nie zdecydowały się na poszerzenie zakresu działalności o USA. - zwróciła uwagę wiceminister Kacperczyk.

Spotkanie zgromadziło ponad 300 polskich i amerykańskich przedsiębiorców, ekspertów i analityków. W konferencji udział wzięli także wicepremier i minister gospodarki, Janusz Piechociński oraz podsekretarze stanu z Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

Źródło artykułu:PAP
piechocińskiusadyplomacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)