MSZ: wiceminister Stelmach z polskimi przedsiębiorcami w Etiopii (komunikat)

...

24.09.2013 14:02

24.09. Warszawa - MSZ informuje:

- Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami z okresu transformacji gospodarczej, wdrażania reform strukturalnych, społecznych i ekonomicznych, czy budowania społeczeństwa obywatelskiego - powiedziała podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach, otwierając I Polsko-Etiopskie Forum Biznesowe w Etiopii.

Podczas wizyty 21-24 września br. wiceminister Beacie Stelmach towarzyszyła grupa przedsiębiorców z ponad 20 polskich spółek z branży wydobywczej, maszynowej, transportowej i infrastruktury, rolno-spożywczej, usług medycznych oraz sektora obronnego.

Wiceminister wyraziła nadzieję, że polskie przedsiębiorstwa zaczną coraz częściej patrzeć na Etiopię jako na kraj dużych szans. - Polska może być równie atrakcyjna dla biznesu etiopskiego ze względu na swoje dobre wyniki gospodarcze, nawet pomimo kryzysu - zaznaczyła. Wymiana handlowa między Etiopią i Polską wynosi aktualnie 13 mln USD, co nadal nie odzwierciedla jednak potencjału gospodarek obu krajów.

Dzięki wsparciu polskiej dyplomacji w trakcie wizyty doszło do podpisania kontraktu o wartości 90 mln USD między polską spółką Ursus S.A. oraz etiopskim holdingiem METEC na dostawę 3000 traktorów, transfer technologii i budowę zaplecza serwisowego.

W Etiopii wiceminister Beata Stelmach odbyła także konsultacje polityczne z sekretarzem stanu Berhanem Gebrechristosem, z którym omówiła m.in. przygotowania do III Szczytu UE-Afryka, a także z wicepremierem, ministrem komunikacji i informatyzacji Debretsionem Gebremichaelem i wiceprzewodniczącym Komisji Unii Afrykańskiej Erastusem Mwencha. Podpisana została ponadto umowa międzyrządowa o współpracy kulturalnej oraz porozumienie o konsultacjach politycznych między resortami spraw zagranicznych obu krajów.

Wizyta była też okazją do odwiedzenia miejscowości Alemtena, gdzie funkcjonuje szkoła podstawowa prowadzona przez polską misję katolicką. Realizuje ona szereg projektów z zakresu polskiej pomocy rozwojowej, m.in. prowadzi szkołę, ośrodek wspierania aktywności zawodowej kobiet i ośrodek opieki zdrowotnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
gospodarkaetiopiamsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)