MSZ ws. spotkania min. R. Sikorskiego i uczestnika buntu w Treblince S. Willenberga (komunikat)
...
02.08. Warszawa - MSZ informuje:
Walczmy ze wszystkimi antysemickimi wyczynami - zaapelował w 70. rocznicę wybuchu powstania w obozie zagłady w Treblince ostatni żyjący uczestnik tego buntu Samuel Willenberg podczas spotkania z ministrem Radosławem Sikorskim w Warszawie
- Najważniejsze jest, żeby nie przyjmować antysemickich wyczynów jako przejściowych, żeby walczyć z tym, bo to doprowadziło do tego, co się wydarzyło - podkreślił Samuel Willenberg, uczestnik powstania w obozie śmierci w Treblince i powstania warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, w rozmowie z szefem polskiej dyplomacji - Wszystkie antysemickie wyczyny są niebezpieczne dla nas i dla otoczenia, bo jesteśmy uczuleni na to, że był Holokaust.
Minister Sikorski podziękował gościowi za jego działalność na rzecz zbliżania społeczeństw polskiego i izraelskiego. - Bardzo dobrze, że Samuel Willenberg daje świadectwo jak było naprawdę: kto stworzył Treblinkę, kto mordował w Treblince, kto mordował i Żydów i Polaków - mówił minister. Samuel Willenberg robi to nie tylko, gdy jest w Polsce, ale przede wszystkim robi to, gdy jest w Izraelu i gdy daje świadectwo izraelskiej młodzieży o tym, czym był Holokaust. Uważam, że gdzie jak gdzie, ale w Polsce na antysemityzm powinno być najmniej miejsca na świecie - zaznaczył minister dodając jednocześnie, że widzi ogromny sens w kontynuacji walki z antysemityzmem na forach internetowych.
- Wybuch buntu w Treblince nie był przypadkiem, to była dobrze przygotowana konspiracja - zapewnił Samuel Willenberg. - Uciec z Treblinki i potem jeszcze walczyć w powstaniu warszawskim to naprawdę wielka rzecz. Tak jak zetknąć się z tym, co było najgorsze w XX wieku, przeżyć i dzisiaj to opowiadać - powiedział z kolei szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski - Okupacja w Polsce i ten tragizm naszych dziejów w czasie II wojny światowej produkuje takie niesamowite biografie.
Samuel Willenberg przebywa w Polsce z okazji uroczystości upamiętniających 70. rocznicę buntu w Treblince, kiedy to więźniowie wystąpili zbrojnie przeciwko załodze niemieckiego obozu zagłady. Ponad 200 z nich udało się zbiec z niewoli.
Jako geodeta Willenberg wytyczał granice państwa Izraela. Obecnie zajmuje się rzeźbiarstwem. Jego dzieła poświęcone są tematyce Holokaustu, były także wystawiane w polskiej Zachęcie. Stworzył monument upamiętniający 40 tys. częstochowskich Żydów czy posąg Jana Pawła II. Willenberg jest też autorem książki "Bunt w Treblince" (wydanie izraelskie 1986; polskie: "Więź", 2004).
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/