MSZ ws. XVI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych (komunikat)

...

11.08. Warszawa - MSZ informuje:

Badminton, łucznictwo, piłka ręczna, a nawet brydż - to tylko niektóre z dyscyplin, w których konkurowali w minionym tygodniu podczas XVI Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych sportowcy z całego świata. Wielu z nich odwiedziło Polskę po raz pierwszy.

- Wszyscy w Polsce jesteśmy dumni z sukcesów Polaków niezależnie od tego, w jakim zakątku Ziemi znaleźli swój dom - podkreśliła dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ Barbara Tuge-Erecińka podczas gali otwierającej XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni. - Cieszymy się, kiedy mają możliwość realizowania swoich indywidualnych planów i marzeń - dodała - Jesteśmy wdzięczni za to, ze pielęgnują język polski, kulturę polską, związki z ojczyzną.

W trakcie ceremonii otwarcia z udziałem ok. 6 tysięcy osób nie tylko zaprezentowano największą na świecie biało-czerwoną flagę sektorową, którą możemy pamiętać z Euro 2012, ale podjęto też próbę pobicia rekordu w machaniu biało-czerwonymi chorągiewkami.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne organizowane są od 1934 roku. Pierwsza edycja pod nazwą "Polonijne Igrzyska Sportowe" miała miejsce w Warszawie. W XVI Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, które zakończyły się 10 sierpnia br. w Kielcach, udział wzięło blisko 1500 uczestników polskich i polonijnych w każdym wieku. W tym roku przyjechali oni z 31 krajów świata, w tym Grecji, Niemiec, Bułgarii, Gruzji, Argentyny, Rosji. Najliczniejszą reprezentację miała Litwa - około 240 sportowców, w tym aż pięć drużyn koszykarskich. Przez siedem dni polonijni olimpijczycy startowali w kieleckich obiektach w 18 konkurencjach. Już w pierwszym dniu zawodów rozdano ponad 150 medali. Niekwestionowanym liderem klasyfikacji medalowej okazały się Czechy. Zakończyły rywalizację łącznie ze 158 medalami, w tym 43 złotymi, 62 srebrnymi i 53 brązowymi. Drugą pozycję zajęła Litwa (116 medali). Na trzecim miejscu uplasowała się Kanada, która łącznie zdobyła 100 medali, w tym 41 złotych.

W turnieju siatkówki rywalizowały 24 drużyny, dużym zainteresowaniem cieszył się tenis stołowy i zawody rodzinne, a najpopularniejszą dyscypliną igrzysk okazała się siatkówka plażowa. Chętnych nie brakowało też do turnieju w ringo - w sumie do udziału w tej konkurencji zgłosiło się 178 osób w wieku od 13 do 70 lat. W kolarstwie górskim wystartowało 50 zawodników, w tym jedyny przedstawiciel Republiki Południowej Afryki - 66-letni Wiesław Tymowicz. Złoty medal w rzucie oszczepem i brązowy w pchnięciu kulą przypadł wielokrotnej mistrzyni Polski i rekordzistce świata w lekkiej atletyce, olimpijce z Monachium - Krystynie Kacperczyk, która w Kielcach reprezentowała Stany Zjednoczone. Sensacją zawodów szachowych okrzyknięto udział 94-letniego Mieczysława Lutczyka mieszkającego od kilkudziesięciu lat w Kanadzie. Najstarszy uczestnik Igrzysk Polonijnych, ostatni żyjący członek X Brygady Kawalerii Pancernej generała Stanisława Maczka uhonorowany licznymi orderami, wygrał pierwszą czwartkową partię turnieju
szachowego. We wszystkich dyscyplinach poziom zawodników był bardzo zróżnicowany. Na wysokim poziomie przebiegały dwudniowe zawody pływackie, podczas których ustanowiono aż 13 rekordów w historii igrzysk na różnych dystansach zarówno w stylu motylkowym, zmiennym, jak i dowolnym.

Igrzyska polonijne organizowane są przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, która ze strony MSZ otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 320 tys. złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/ ala/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjasportmsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)