Trwa ładowanie...
d4ifmqq
d4ifmqq

MTBiGM: nowy most w Kwidzynie (komunikat)

...
Share
d4ifmqq

26.07. Warszawa - MTBiGM:

26 lipca br. Premier Donald Tusk oraz Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak wizytowali oddawany do użytkowania most w Kwidzynie. Potrzebna w tym miejscu przeprawa przez Wisłę łączy duże regiony województwa pomorskiego: Powiśle i Kociewie.

To duża satysfakcja, że udało się połączyć dwie połowy Polski przedzielone Wisłą. Chcę pogratulować wszystkim, którzy budowali ten most - powiedział Premier Donald Tusk.

d4ifmqq

366 mln zł - taka jest wartość tej inwestycji. Przy procesie inwestycyjnym umiejętnie połączono dbałość o architekturę i środowisko naturalne. Jesteśmy dumni, że możemy tu być, ja jestem dumny jako Pomorzanin i jako Minister Transportu, że ta piękna konstrukcja dziś jest oddawana do użytku - podkreślił Minister Sławomir Nowak.

Nowa przeprawa - estakady dojazdowe na międzywalu, dwa mniejsze mosty na rzekach Strudze Młyńskiej i Liwie, a także mniejsze obiekty inżynierskie, w tym przejścia dla zwierząt - liczy 11 km. Długość samego mostu to 808 m. Inwestorem była Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.

Przeprawa zbudowana po nowym śladzie drogi krajowej nr 90 zapewni szybki i bezpieczny przejazd między drogami krajowymi nr 55 i 91. Kwidzyn zyska połączenie przez drogę krajową nr 91 i wojewódzką 231 z autostradą A1. Most w Kwidzynie poprawi dostępność transportową południowo-wschodniej części województwa pomorskiego i skróci czasu dojazdu do aglomeracji Trójmiejskiej (zamiast 2 godzin można będzie dojechać z Kwidzyna do Gdańska w godzinę). Dotychczas w pobliżu istniała jedynie przeprawa promowa, której funkcjonowanie było ograniczone ze względów pogodowo-hydrologicznych.

Jak dodał Minister Sławomir Nowak: Kolejne mosty będziemy budowali w nowej perspektywie, chociażby nową przeprawę na Wiśle w Krakowie. Już rozpoczęliśmy realizację nowej perspektywy drogowej na lata 2014 - 2020, ogłosiliśmy ponad 20 przetargów na blisko 300 km dróg ekspresowych. Czekają nas jeszcze 33 przetargi do ogłoszenia w tym roku, na kolejne odcinki tak potrzebnych dróg w naszym kraju.


Most w Kwidzynie to największy most sprężony typu extradosed w Europie, jak również jeden z największych w świecie. Na moście zastosowano 54 wanty, każda z nich ma 75 cięgien, a jedno cięgno składa się 7 drutów, najdłuższe z want mają po ok. 100 m długości.

d4ifmqq

Wybrana konstrukcja mostu zminimalizowała ingerencje w środowisko, co ma olbrzymie znaczenie ze względu obszar ochronny niezwykle cennej przyrodniczo Doliny Dolnej Wisły w ramach sieci Natura 2000. Inwestycja jest jedną z pierwszych udanych kompensacji przyrodniczych. Od kwietnia do września na Wiśle poniżej inwestycji stają dwie barki - "Barki Noego" - wypełnione piaskiem, urozmaicone fragmentami konarów drzew, jako miejsce lęgowe rybitw. W 2010 r. jeszcze przed rozpoczęciem budowy, w czasie powodzi, te barki stanowiły jedyne miejsce lęgowe tych gatunków ptaków w Dolinie Dolnej Wisły.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d4ifmqq

Podziel się opinią

Share
d4ifmqq
d4ifmqq