Trwa ładowanie...

Spór Muszynianki ze Słowacją. Polska woda przegrała w arbitrażu

Muszynianka domagała się od Słowacji pozwolenia na eksploatację jej wód mineralnych. Ta jednak wyraziła sprzeciw, stąd spółka zażądała od Słowacji odszkodowania na kwotę 170 mln euro. Muszynianka jednak przegrała w arbitrażu.

Spór Muszynianki ze Słowacją. Polska woda przegrała w arbitrażu
d1u8hus
d1u8hus

Muszynianka planowała eksploatować wodę mineralną z położonego 800 metrów od polskiej granicy ujęcia w słowackiej gminie Legnawa. Miało się to odbywać za pomocą prowadzącego do Muszyny rurociągu - relacjonuje PAP.

Jednak władze Słowacji nie wyraziły na to zgody, powołując się na ich konstytucję. W trakcie postępowania administracyjnego argumentowano, że woda mineralna stanowi chronione zasoby naturalne państwa. Muszynianka z kolei próbowała udowodnić, że stanowisko Słowacji jest niezgodne z prawem międzynarodowym i z polsko-słowacką umową o ochronie inwestycji.

d1u8hus

Dlatego po przegranym postępowaniu administracyjnym polska firma wystąpiła do słowackich władz na drodze postępowania arbitrażowego z żądaniem wypłacenia jej odszkodowania w wysokości 170 mln euro. Polskiej spółce nie udało się jednak wywalczyć pieniędzy. Uznano, że Słowacja ma "prawo chronienia w pełnym zakresie swych zasobów naturalnych".

Muszynianka jednak nie składa broni. Prawnicy spółki informują, że "rozważa podjęcie dalszych kroków prawnych, które pozwolą jej zaspokoić finansowe roszczenia w sporze arbitrażowym przeciw Słowacji".

Nowe podatki. Ekspert ocenia, jakie jest ryzyko, że się pojawią

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1u8hus
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u8hus