Trwa ładowanie...

Na Białorusi uwolniono ceny jajek i niektórych rodzajów chleba

Ministerstwo Gospodarki Białorusi wyłączyło z listy społecznie istotnych towarów, których ceny limituje państwo, jajka kurze oraz niektóre rodzaje chleba. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w środę.
Share
Na Białorusi uwolniono ceny jajek i niektórych rodzajów chleba
Źródło: AFP
d2l2f9n

Uwolniono m.in. ceny chleba żytniego, żytnio-pszenicznego oraz wypieki z mąki pszennej, w których zawartość cukru i tłuszczów nie przekracza 14 proc.

Ministerstwo Gospodarki zapewniło, że rezygnacja z limitowania cen na chleb i jajka nie odbije się znacząco na budżetach domowych.

Pod koniec marca Ministerstwo Gospodarki uwolniło ceny wołowiny i wieprzowiny.

d2l2f9n

Ceny podstawowych produktów żywnościowych i towarów przemysłowych, a także niektórych usług, były na Białorusi limitowane przez władze od listopada 2011 roku, aby zmniejszyć inflację, która wyniosła w tamtym roku 108,7 proc.

W 2012 roku inflacja spadła do 21,8 proc., a w zeszłym roku wyniosła 16,5 proc. W bieżącym roku ceny wzrosły do końca maja o 8,9 proc.

Do stopniowego odchodzenia od państwowego regulowania cen zobowiązuje Białoruś przynależność od 1 stycznia 2012 r. do Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej Białorusi, Rosji i Kazachstanu.

d2l2f9n

Podziel się opinią

Share
d2l2f9n
d2l2f9n