Na co Polacy najczęściej biorą pożyczki?

Polacy coraz mniej boją się brania pożyczek. Niestety, jesteśmy narodem wciąż zarabiającym dość mało, przynajmniej w porównaniu do państw Europy Zachodniej, dlatego nierzadko pomoc ze strony banków staje się nieunikniona. W celu zaspokojenia jakich potrzeb Polacy zadłużają się najczęściej?

Na co Polacy najczęściej biorą pożyczki?
Źródło zdjęć: © shutterstock

Trudna sytuacja finansowa bardzo często zmusza nas do korzystania z pożyczek nawet na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb życiowych. W badaniu przeprowadzonym przez Federację Konsumentów okazało się, że na cele tego typu decyduje się wziąć pożyczkę blisko 38 procent badanych.

Spora część, bo około 22 procent, pożyczkobiorców szuka finansowego wsparcia także po to, aby uregulować poprzednie zobowiązania czy to pożyczkowe, czy to ratalne, przez co wpada w dość niebezpieczne zapętlenie kredytowe.

Nagłe wydatki...

Dość sporą część stanowią u nas pożyczki w nagłych wypadkach. Zaliczają się do tego zachorowania wiążące się z prywatną opieką lekarską i koniecznością wykupienia drogich medykamentów. Biorąc pod uwagę wielomiesięczne, a nawet wieloletnie kolejki do lekarzy specjalistów, wielu ludzi woli skorzystać z pożyczki i zostać obsłużonym z dnia na dzień prywatnie, niż ryzykować utratę zdrowia, a nawet życia w oczekiwaniu na publiczną służbę zdrowia.

Innym nagłym i bardzo częstym wydatkiem okazuje się naprawa samochodu. Używane auta wciąż stanowią bardzo duży odsetek na rynku i to właśnie na takie rozwiązanie decyduje się większość Polaków. Jako że kilku- czy kilkunastoletni samochód nie jest już objęty gwarancją, ryzyko zepsucia się go gwałtownie wzrasta. Auto przy okazji stanowi najpopularniejszy środek dojazdu do miejsca pracy, przez co ewentualna jego usterka musi być zniwelowana jak najszybciej. Gdy aktualnie nie mamy odłożonych oszczędności, jedynym ratunkiem wydaje się być pożyczka. Dotyczy to także coraz mniej odpornych i żywotnych sprzętów RTV i AGD, które w tajemniczy sposób potrafią zepsuć się niedługo po zakończeniu okresu gwarancyjnego, a naprawa najczęściej jest niemożliwa. Jedynym ratunkiem okazuje się kupno nowego sprzętu.

Często bierzemy pożyczki także na remont mieszkania czy domu. Przykładowo dwukrotne pomalowanie średniej wielkości pokoju może nas kosztować od 500 do nawet 1000 złotych. Jeśli chcemy odnowić całe mieszkanie czy dom, należy pomnożyć taką kwotę kilkukrotnie. W domach w małych miejscowościach coraz częściej z kolei wymienia się drewniane okna na plastikowe, co również wiąże się z wydatkami rzędu kilku tysięcy złotych. W takiej sytuacji pożyczka wydaje się być często jedynym ratunkiem.

...i regularne wydatki

W dużej mierze Polacy decydują się na pożyczki w pewnych konkretnych okresach. Firmy oferujące wsparcie finansowe przeżywają najlepsze momenty przede wszystkim przed świętami wielkanocnymi i Bożym Narodzeniem. Wiąże się to z naszymi silnymi tradycjami i chęcią podkreślenia, jak ważne są wspomniane dni.

Polacy coraz chętniej podróżują, nie tylko do nieznanych dotąd zakątków naszego kraju, ale bardzo często na południe Europy czy też do oddalonych znacznie egzotycznych krajów. Tygodniowy pobyt dla dwojga w którymś z południowych krajów naszego kontynentu, w standardzie 4-gwiazdkowym i opcją all inclusive to koszt od 3500 do 7000 złotych. Różne badania statystyczne pokazują także, że nie tylko na same wakacje, ale na okres powakacyjny bierzemy pożyczki, a to głównie za sprawą większych i niespodziewanych wydatków podczas wyjazdu za granicę.

Również naszym pociechom decydujemy się zafundować wyjazd na letni obóz czy zimowe ferie. Także z dziećmi związane są inne wydatki, które nierzadko przyprawiają o ból głowy pod koniec sierpnia. Mowa oczywiście o inauguracji roku szkolnego. Z roku na rok koszty wysłania latorośli do szkoły stają się coraz większe, głównie przez ciągłe zmiany podręczników.

Jak więc widać, jest kilka momentów w każdym roku, kiedy przydaje się większy zastrzyk gotówki. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach jest tak zwana pożyczka odnawialna, która jest możliwa do spłaty w wybranym przez siebie wcześniej okresie i z dogodną wysokością minimalnej miesięcznej spłaty. Atrakcyjne oferty tego typu znaleźć można m.in. w Vanquis Banku, który charakteryzuje się wysoce elastyczną ofertą dostosowaną do potrzeb i możliwości niemal każdego zainteresowanego taką formą pożyczania.

Podczas korzystania z pożyczki w takiej formie nie jest wymagana umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony. Często wystarczy samo oświadczenie, a w przypadku nieco większych kwot dodatkowo udokumentowanie swoich dochodów.

Kredyty w dzisiejszym świecie stają się niemal koniecznością, a na pewno w konkretnych przypadkach. Mnogość ofert na szczęście powoduje większą konkurencyjność na rynku usług finansowych. Warto zatem zdecydować się na rozwiązania, które sprawdziły się już doskonale na Zachodzie, a teraz dostępne są także w naszym kraju. To nic strasznego.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)