Trwa ładowanie...
d1rdose
18-04-2015 06:25

Na Dolnej Wiśle powstaje system przeciwpowodziowego monitoringu

Na Dolnej Wiśle powstaje system przeciwpowodziowego monitoringu wizyjnego. Jego celem będzie kontrola stanu wód oraz dozór w sytuacjach zagrożenia. Budowa systemu ma się zakończyć w październiku.

d1rdose
d1rdose

Rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz poinformował PAP, że system monitoringu będzie składał się z dziewięciu kamer rozmieszczonych wzdłuż Wisły, od Torunia do ujścia. Zostaną one zamontowane na mostach i innych ważnych obiektach hydrotechnicznych.

"Tu nie chodzi o ilość kamer tylko o to, że będą one zainstalowane w newralgicznych miejscach dla ochrony przeciwpowodziowej np. na mostach drogowych w Tczewie, w Kiezmarku i Grudziądzu oraz na falochronie na ujściu Wisły"-wyjaśnił.

Przy lokalizacji poszczególnych kamer uwzględnione zostały miejsca szczególnie ważne z punktu widzenia ochrony przed powodzią, np. miejsca, w których tworzą się zatory, które są nieobwałowane, czy też obszary, gdzie zabudowa jest bardzo zbliżona do koryta rzeki.

Rzecznik podał, że kamery mają umożliwić stały podgląd (w czasie rzeczywistym) koryta rzeki Wisły, zwłaszcza stan wód, zlodzenie rzeki i miejsc, gdzie tworzą się zatory.

d1rdose

Obraz z kamer będzie monitorowany przez służby wodne RZGW, a systemem będzie zarządzało Centrum Operacyjne tej instytucji. Obraz będzie dostępny też na urządzeniach mobilnych. Będzie też system powiadamiania służb ochrony przeciwpowodziowej o zagrożeniach.

Pinkiewicz poinformował, że w tej chwili na Dolnej Wiśle działa monitoring innych instytucji, np. samorządów, instytucji naukowych, IMiGW. Zaznaczył, że celem działających kamer nie zawsze jest kwestia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Powstający monitoring zostanie zintegrowany z systemem GeoSMoRP, co zapewni przesyłanie obrazu i sterowanie kamerami za pośrednictwem geoportalu GeoSMoRP. Geoinformatyczny system GeoSMoRP jest jednym z elementów działań ochrony przeciwpowodziowej. Jego zadaniem jest gromadzenie, zarządzanie, wizualizacja oraz analiza danych przestrzennych zebranych w ramach monitoringu ryzyka powodziowego.

Projekt pn. "Rozwój systemu GeoSMoRP - budowa monitoringu wizyjnego" zrealizuje spółka Telsat. Wartość umowy to niemal 1,8 mln zł brutto.

Monitoring powstaje w ramach projektu "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku" współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko 2007-2013".

d1rdose
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rdose