Trwa ładowanie...
d4fxjhb

Na GPW nieduże wzrosty, do czwartkowej decyzji EBC rynek może pozostawać w zawieszeniu (analiza)

03.09. Warszawa (PAP) - Poniedziałek na warszawskiej giełdzie przyniósł nieduże wzrosty, przy niedużych obrotach. Inwestorze czekają już na czwartkową decyzję Europejskiego Banku...

d4fxjhb
d4fxjhb

03.09. Warszawa (PAP) - Poniedziałek na warszawskiej giełdzie przyniósł nieduże wzrosty, przy niedużych obrotach. Inwestorze czekają już na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego, która zdecydować może o obrazie rynku w średnim terminie.

"Kolejne dni będą przebiegały pod znakiem oczekiwań na decyzje Europejskiego Banku Centralnego i niemieckiego trybunału konstytucyjnego. Te decyzje są kluczowe i w zależności od oczekiwanych rezultatów inwestorzy będą obstawiali rynek" - powiedział PAP Mariusz Musiał, analityk DM Trigon.

Na czwartek zaplanowane jest posiedzenie rady Europejskiego Banku Centralnego na którym europejscy bankierzy centralni dyskutować będą nad przyszłością zapowiedzianego w ubiegłym miesiącu planu skupu obligacji pogrążonych w kryzysie zadłużenia krajów południa strefy euro.

Analitycy są podzieleni w oczekiwaniach co do rezultatów posiedzenia - cześć wskazuje, że z ewentualną decyzją w sprawie skupu papierów skarbowych EBC będzie czekał do zaplanowanej na 12 września decyzji niemieckiego trybunału konstytucyjnego w sprawie zgodności europejskiego funduszu stabilizacyjnego z niemiecką konstytucją. Poza ewentualnymi decyzjami w sprawie skupu obligacje spore prawdopodobieństwo daje się obniżkom stóp procentowych o 25 pkt. bazowych.

d4fxjhb

"Do czwartku na giełdzie nie zobaczymy zapewne dużych obrotów, a wahania indeksów będą ograniczone. Możliwe są nieznaczne wzrosty dyskontujące ewentualne pozytywne rozstrzygnięcia w strefie euro" - powiedział Musiał.

"Na WIGu 20 opór jest w okolicach poziomu 2.300 pkt, na WIG oporem są szczyty wielomiesięcznej konsolidacji w okolicach 43 tys. pkt. Myślę, że do czwartku możemy zbliżyć się do tych poziomów" - powiedział.

"Gdyby rzeczywiście EBC zdecydowało się na skup obligacji, szczególnie gdyby miał to być skup obligacji o dłuższych terminach, możemy być świadkiem dużych wzrostów. Jestem przekonany, że wielu inwestorów obecnie wciąż obstawia powrót spadków" - dodał.

WIG 20 otworzył się w poniedziałek wzrostem o 0,15 proc., tj. na poziomie do 2.261,6 pkt. Pierwsza godzina sesji przyniosła dalsze zwyżki, po czym indeks ustabilizował się w okolicach poziomu 2.275 pkt, gdzie też spędził kolejne godziny sesji. Ostatecznie WIG 20, po słabszej końcówce, wzrósł na zamknięciu sesji 0,3 proc. i wyniósł 2.265 pkt.

d4fxjhb

W poniedziałek inwestorzy poznali sierpniowe odczyty wskaźników PMI. Wskaźnik PMI dla Polski za ubiegły miesiąc spadł do 48,3 pkt. z 49,7 pkt miesiąc wcześniej. Sierpniowy odczyt jest drugim najsłabszym odczytem od trzydziestu pięciu miesięcy.

Indeks PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w sierpniu 2012 roku 45,1 pkt. wobec 44,0 pkt. na koniec lipca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 45,3 pkt.

Rozczarował również odczyt chińskiego indeksu PMI. Jak wynika z rządowych danych wyniósł on w sierpniu 2012 roku 49,2 pkt. wobec 50,1 pkt. na koniec lipca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 50,0 pkt. Chiński PMI obliczany przez HSBC spadł zaś do 47,6 pkt. z 49,3 pkt. To najgorszy wynik od marca 2009 r.

Ze spółek, na plus wyróżniły się w poniedziałek firmy surowcowe. PKN Orlen zyskał 2,7 proc., Lotos 2 proc., a akcje KGHMu poszły w górę 2,4 proc. Liderem spadków wśród dużych spółek był PZU, który stracił 2,1 proc.(PAP)

wst/ jtt/

d4fxjhb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fxjhb