Trwa ładowanie...
d3m7pnv
d3m7pnv

Na GPW we wtorek spadki; w czasie najbliższych 2 tyg. spodziewana korekta spadkowa (analiza)

14.02. Warszawa (PAP) - Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się spadkami. Zdaniem analityków, w najbliższych dniach można spodziewać się spadkowej korekty przed...
Share
d3m7pnv

14.02. Warszawa (PAP) - Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się spadkami. Zdaniem analityków, w najbliższych dniach można spodziewać się spadkowej korekty przed zaplanowaną przez EBC rundą pożyczek dla banków.

"Sądzę, że inwestorzy zaczynają z niecierpliwością wyczekiwać na 29 lutego, kiedy to EBC zaoferuje nielimitowane pożyczki dla banków. To powinno ponownie poprawić nastroje. Do tego czasu możemy obserwować handel korekcyjny" - powiedział w rozmowie z PAP Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Zdaniem Bugaja, obraz wtorkowej sesji jest wyrazem realizacji styczniowych zysków. Wpisuje się ona w oczekiwaną przez analityka spadkową korektę.

d3m7pnv

"Wtorkowa sesja generalnie wpisuje się w oczekiwanie, aż pojawi się na rynku większy popyt i wpisuje się w przejściowy obraz realizacji zysków ze styczniowego dużego wzrostu. Kiedy WIG 20 wchodzi na wyższe poziomy, w okolicach 2.360 pkt, pojawia się podaż i rynek zaczyna spadać. To oznaka realizacji zysków" - powiedział Bugaj.

"W godzinach południowych mieliśmy spadek, nie opuszczaliśmy jednak zmienności, widzianej w pamiętny piątek minionego tygodnia. Po południu z kolei głośno było na temat danych dotyczących sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Nie można powiedzieć, że były złe, ale rynek w hurraoptymistycznym nastroju oczekiwał czegoś więcej. Szczególnie ciążyła tu sprzedaż samochodów, tym bardziej że ostatnio głośno było o silnym rynku motoryzacyjnym w USA" - dodał.

Po południu Departament Handlu USA podał, że sprzedaż detaliczna w USA w styczniu wzrosła o 0,4 proc. mdm. Z wykluczeniem sprzedaży aut, wzrosła ona jednak w styczniu o 0,7 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,8 proc., a z wykluczeniem aut - spodziewali się wzrostu o 0,5 proc.

"Wszystko to wpisuje się w obraz korekcyjnej natury handlu. Rynek nadal znajduje się w fazie korekty, która rozpoczęła się parę dni temu" - powiedział analityk.

d3m7pnv

WIG 20 rozpoczął wtorkowe notowania wzrostem o 0,01 proc. i wyniósł 2.342,57 pkt. W okolicach 11:30 zanotował lokalne maksimum na poziomie 2.360,73 pkt. Druga część sesji była już mniej pozytywna. WIG 20 dzień zakończył na poziomie 2.329,32 pkt, po spadku o 0,55 proc.

Przed sesją wyniki opublikowała TP SA. Zysk netto grupy w czwartym kwartale 2011 roku wyniósł 358 mln zł wobec 191 mln zł (skorygowany o wyłączenie z konsolidacji Emitela od 2 półrocza 2010) rok wcześniej. Analitycy spodziewali się średnio 152 mln zł zysku w IV kw. 2011 roku. Przychody telekomu zmniejszyły się w czwartym kwartale 2011 roku o 4,0 proc. r/r do 3,724 mld zł wobec 3,77 mld zł konsensusu.

Jednocześnie w raporcie spółka podała, że przewiduje w 2012 r. spadek przychodów o nie więcej niż 3 proc., marżę EBITDA w przedziale 35-37 proc., nakłady inwestycyjne w przedziale 15-17 proc. przychodów oraz co najmniej 2 mld zł wolnych przepływów pieniężnych.

Na zamknięciu notowań kurs telekomu wyniósł 16,75 zł, po spadku o 0,29 proc., choć w ciągu dnia spadał nawet do 16,45 zł. Na papierach TP SA wykonano obroty w wysokości 117 mln zł.

d3m7pnv

Standard & Poor's obniżył we wtorek rating Banku Pekao SA do "BBB+" z "A-", nadając ratingowi perspektywę stabilną. S&P usunął rating z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym oraz podtrzymał krótkoterminowy rating banku na poziomie "A-2". Agencja podała, że decyzja ratingowa to efekt obniżenia ratingu UniCredit, właściciela banku.

Kurs akcji banku zareagował na tę informację negatywnie i spadł na koniec dnia o 1,3 proc., do 158,9 zł.

Wśród liderów spadków znalazł się PEP. Jego walory straciły 9,43 proc. i kosztowały na zamknięciu 20,83 zł.

We wtorek Sąd Arbitrażowy przy KIG uwzględnił w całości żądanie Mondi Świecie w sporze z PEP dot. sprzedaży wszystkich udziałów w spółce Saturn Management.

Największy wzrost na rynku głównym GPW odnotowały akcje Wikany, która poinformowała we wtorek o podpisaniu przez spółkę zależną z Redevco Polska Gamma dziewięciu umów przedwstępnych zakupu nieruchomości zabudowanych budynkami handlowymi o łącznej powierzchni gruntu 3,55 ha, za łączną kwotę 11,5 mln euro.

Na zamknięciu notowań akcje spółki warte były 0,71 zł (+26,78 proc.).(PAP)

mto/ ana/

d3m7pnv

Podziel się opinią

Share
d3m7pnv
d3m7pnv