Trwa ładowanie...
d3rhxz9

Na koniec '09 bezrobocie wyniesie 11-12 proc. - Ostrowska, MPiPS

23.9.Warszawa (PAP) - Na koniec roku bezrobocie może wynieść 11-12 proc., w najczarniejszym scenariuszu może to być 13 proc. - powiedziała w środę PAP wiceminister pracy Czesława...

Share
d3rhxz9

23.9.Warszawa (PAP) - Na koniec roku bezrobocie może wynieść 11-12 proc., w najczarniejszym scenariuszu może to być 13 proc. - powiedziała w środę PAP wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Zdaniem Ostrowskiej, Polsce nie grozi bezrobocie na poziomie 20 proc., co przewidywali niektórzy eksperci.

"Wszystko wskazuje na to, że na koniec roku bezrobocie będzie wahało się w granicach 11-12 proc., a w najczarniejszym scenariuszu może dojść do 13 proc." - powiedziała.

Ostrowska zaznaczyła, że raczej nie spodziewa się jesienią "boomu" absolwentów rejestrujących się w urzędach pracy. Poinformowała, że wielu z nich, przede wszystkim ze szkół wyższych, zarejestrowało się jako bezrobotni już w lipcu, bowiem chcieli jak najszybciej znaleźć pracę, a jako stażyści - których miejsce pracy jest dofinansowywane - są dla pracodawców atrakcyjni.

d3rhxz9

"Na jesienny wzrost bezrobocia wpłynie zakończenie większości prac sezonowych, głównie w rolnictwie i budownictwie. Nie można jednak przewidzieć, jaki będzie spadek ofert pracy w tych sektorach, bo zależy on od wielu czynników, chociażby od pogody" - powiedziała Ostrowska.

Odnosząc się do sierpniowego spadku liczby ofert pracy, wiceminister podkreśliła, że nie każdy pracodawca musi zgłaszać swoją ofertę do urzędu pracy - jest więc wiele ofert, które nie są uwzględniane w statystykach GUS. Ostrowska zauważyła, że nie można jeszcze powiedzieć, czy w zachowaniu, a tym bardziej zwiększaniu liczby miejsc pracy pomaga pakiet antykryzysowy.

"Pakiet działa dopiero miesiąc. O zapisane w nim wsparcie wystąpiło dotąd 9 firm. Na efekty przewidzianych w pakiecie zmian w prawie pracy trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy" - powiedziała Ostrowska.

GUD podał w środę, że stopa bezrobocia w sierpniu 2009 roku wyniosła 10,8 proc. wobec 10,8 proc. w lipcu 2009 roku.

W sierpniu 2009 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 78,9 tys. ofert pracy (przed miesiącem 79,8 tys.). (PAP)

awk/ drag/ gma/ ana/

d3rhxz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rhxz9
d3rhxz9