Trwa ładowanie...

Na ochronę brzegów morskich będzie więcej pieniędzy - obiecuje minister Wasiak

Zmiany w ustawie dot. programu ochrony brzegów morskich zakładają podwyższenie minimalnych rocznych nakładów na ochronę brzegów z 25,5 mln zł do 34 mln zł oraz zasadę monitorowania całego wybrzeża.

Share
Na ochronę brzegów morskich będzie więcej pieniędzy - obiecuje minister Wasiak
Źródło: WP.PL, Fot: Stiopa/CC BY-SA 3.0/wikimedia
d313t24

Zmiany w ustawie dotyczące programu ochrony brzegów morskich zakładają podwyższenie minimalnych rocznych nakładów na ochronę brzegów z 25,5 milionów złotych do 34 milionów złotych oraz zasadę monitorowania całego wybrzeża. Dokument przyjęła w poniedziałek Rada Ministrów.

Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. W poniedziałek po południu w Gdańsku rząd zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu.

d313t24

- W ostatnich 10 latach na ochronę brzegów morskich wydaliśmy ponad 375 mln zł. To były oczywiście łączone pieniądze zarówno budżetowe, jaki i europejskie. Natomiast kolejne lata i kontynuacja tego planu to kwota ponad 900 mln zł - powiedziała po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz.

Wieloletni "Program ochrony brzegów morskich" powstał z powodu postępującej erozji brzegu morskiego - dlatego zdecydowano się na selektywną, aktywną ochronę brzegów jako najbardziej "uzasadnioną ekonomicznie i technicznie" i wskazano odcinki brzegu najbardziej zagrożone, które powinny zostać objęte ochroną. W latach 2004-2014 urzędy morskie realizowały program na odcinkach brzegu najbardziej zagrożonych erozją i powodzią.

Program finansowany jest z budżetu państwa oraz z innych źródeł - maksymalny limit wydatków budżetowych na cały okres realizacji (lata 2004 - 2023) to 911 mln zł, przy czym minimalna roczna kwota wydatków budżetu państwa wynosi 34 mln zł.

- Wieloletni program ochrony brzegów morskich przewiduje podwyższenie minimalnego poziomu nakładów niezbędnych na ochronę brzegów morskich z 25,5 mln zł do 34 mln zł - mówiła przed rozpoczęciem posiedzenia rządu minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

d313t24

Dodała, że program wprowadza także zasadę monitorowania i nadzorowania całego polskiego wybrzeża pod kątem ochrony brzegów morskich. - Wprowadzamy konkretne mierniki działań sprawdzających efektywność przedsięwziętych środków. Mają one charakter zarówno dotyczący budowy, utrzymania i ochrony umocnień brzegowych, ale także wydm, zalesień w aspekcie ochrony środowiska i też reagowania na zagrożenia wynikające z erozji brzegu morskiego - wskazała szefa MIR.

Wasiak podkreśliła, że program jest bardzo ważny. - Ten program ma bardzo duże znaczenie zarówno w skali całego kraju, jak i dla gmin nadmorskich, ułatwia planowanie, a także ma bardzo duże znaczenie dla obywateli w różny sposób związanych swoją egzystencją z morzem czy to w sensie zawodowym, wypoczynkowym czy turystycznym - powiedziała minister.

Jak wskazało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po posiedzeniu rządu, zmiany wprowadzone do ustawy umożliwią urzędom morskim sprawniejsze wykonywanie obowiązków dotyczących budowy, utrzymania i ochrony umocnień brzegowych, wydm i zalesień ochronnych w pasie technicznym wybrzeża oraz reagowanie na zagrożenia związane z erozją brzegu.

Jedna z wprowadzonych zmian dotyczy zdefiniowania bezpieczeństwa brzegu morskiego przez jego odporność na sytuację sztormową o określonym prawdopodobieństwie zdarzenia.

d313t24

- Bezpieczeństwo brzegu to nadanie określonemu odcinkowi brzegowemu poziomu bezpieczeństwa, który musi być spełniony przez system ochrony, czyli: wydmę przednią, plażę i podbrzeże wraz z ewentualnym systemem budowli chroniących brzeg - wyjaśniło CIR.

W dokumencie zaktualizowano listę odcinków brzegu morskiego przeznaczonych do działań ochronnych, które znajdują się w załączniku do ustawy. Zrezygnowano z przyporządkowania kwot przeznaczonych na finansowanie zadań ujętych w programie do konkretnych odcinków. Dzięki temu możliwe będzie lepsze, bardziej elastyczne wydatkowanie środków na realizację zintegrowanych projektów ochrony brzegów morskich.

W projektowanej nowelizacji rozstrzyga się, że monitorowane ma być całe wybrzeże, dlatego jednoznacznie określono, że obowiązkowe jest podejmowanie prac i badań dotyczących ustalenia aktualnego stanu brzegu morskiego, a nie tylko odcinków wyznaczonych do objęcia jak najpilniej ochroną.

Program finansowany jest z budżetu państwa oraz z innych źródeł - maksymalny limit wydatków budżetowych na cały okres realizacji (lata 2004-2023) to 911 mln zł, przy czym minimalna roczna kwota wydatków budżetu państwa wynosi 34 mln zł.

d313t24

Podziel się opinią

Share
d313t24
d313t24