WP
produkt
12-08-2018 (16:22)

Na opakowaniach pojawi się nowy znak towarowy. Ale tylko na produktach "narodowych"

Już niedługo symbol aplikacji „Pola” będzie widoczny na opakowaniach produktów spożywczych. Znak towarowy będzie jednak dostępny jedynie dla producentów z polskim kapitałem, niebędący częścią zagranicznych koncernów - poinformowali twórcy aplikacji z Klubu Jagiellońskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na opakowaniach pojawi się nowy znak towarowy. Ale tylko na produktach "narodowych"
(WP.PL, Fot: screen)
WP

Jak pisze Klub Jagielloński, choć patriotyzm gospodarczy staje się coraz bardziej znaczącym czynnikiem zakupowym dla Polaków, po wpisaniu w wyszukiwarce grafik hasła "produkt polski" lub "produkt polski logo" zostaniemy zalani różnorodnymi wersjami oznaczeń imitujących polskie barwy narodowe.

- Obecne na rynku oznaczenia w zdecydowanej większości nie uwzględniają struktury kapitałowej producenta, często więc nasze barwy narodowe zdobią produkty zagranicznych koncernów - pisze Mateusz Perowicz z Klubu Jagiellońskiego.

CZYTAJ: Czerwona podeszwa to zastrzeżony znak towarowy. Louboutin wygrywa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

WP

Co za tym idzie logo "Teraz Polska" znajdziemy na opakowaniach jogurtów niemieckiej firmy Zott, a biało-czerwone Q, najpopularniejszy symbol jakości, znaleźć możemy na majonezie Winiary należącym do szwajcarskiego koncernu Nestlé.
Klub Jagielloński zauważa, że zmiany właścicielskie często są niezauważalne dla przeciętnych konsumentów, którzy niezmiennie kupują produkt o marce, którą uważają w dalszym ciągu za rodzimą.

- W ten sposób wspierają nie polskie firmy, lecz zagraniczne przedsiębiorstwa. Polscy mali i średni przedsiębiorcy zaczęli mieć problemy z przebiciem się do świadomości konsumentów ze swoimi produktami oraz lokalnymi markami - pisze Mateusz Perowicz z Klubu Jagiellońskiego.

ZOBACZ: Bezpieczeństwo żywnościowe Polski zagrożone. "Będziemy całkowicie zależni"

WP

Chęć przeciwdziałania takim praktykom była jednym z powodów powstania aplikacji "Pola. Zabierz ją na zakupy", z której skorzystało już niemal pół miliona Polaków. Aplikacja zwraca uwagę na rzecz niezbędną do świadomego wyboru produktów spożywczych, jaką jest struktura kapitałowa przedsiębiorstw.

Już niedługo symbol aplikacji Pola będzie widoczny na opakowaniach produktów spożywczych.

- Nasz znak towarowy będzie prosty, intuicyjny i co najważniejsze otrzymać go mogą tylko te podmioty, które produkują w Polsce, są zarejestrowane w naszym kraju, prowadzą tu prace badawczo-rozwojowe i – co najistotniejsze – nie są częścią zagranicznego koncernu - dodaje Perowicz.

Jak informuje Klub Jagielloński, już dwie firmy zdecydowały się na umieszczenie na opakowaniach nowego znaku.
Aplikacja „Pola” powstała w 2015 r., pozwala ona na podstawie zeskanowanego kodu kreskowego danego produktu zobaczyć informacje o jego producencie.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP
WP