Na rynek trafia coraz mniej nowych mieszkań
Dobra wiadomość jest taka, że w ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto budowę ponad 158 tys. mieszkań - o 12 proc. więcej niż rok wcześniej.
16.12.2010 | aktual.: 16.12.2010 16:35
Z listopadowych danych dotyczących budownictwa mieszkaniowego, opublikowanych w czwartek przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy oddano do użytkowania ponad 136 tys. mieszkań. To o 21,6 proc. mniej niż rok wcześniej i o 0,7 proc. mniej niż w zeszłym miesiącu. Największy w tym udział mieli deweloperzy, którzy – oddając o 23,7 tys. mniej mieszkań –odpowiadają za dwie trzecie całego spadku, który wyniósł 37,6 tys. Mocno przystopowali też inwestorzy indywidualni, którzy oddali 10,6 tys. lokali.
To oczywiście konsekwencja spadku liczby mieszkań, których budowę rozpoczynano, który można było obserwować pomiędzy wiosną 2008 a jesienią 2009. Na dobre liczba rozpoczynanych inwestycji zaczęła rosnąć dopiero od początku bieżącego roku, a zakładając 18-miesięczny okres ich realizacji, nie należy oczekiwać, aby większy wzrost liczby oddawanych mieszkań nastąpił wcześniej niż w połowie przyszłego roku.
Jak na razie, w ostatnich 12 miesiącach rozpoczęto budowę 158,4 tys. mieszkań, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej. I również w tym obszarze największy udział mieli deweloperzy, który rozpoczęli o ponad 40 proc. więcej inwestycji w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednak po początkowym zrywie z pierwszej połowy br., deweloperzy nieco odpuścili i w listopadzie ogólna liczba rozpoczynanych budów licząc miesiąc do miesiąca spadła o 0,1 proc. Głównie jest to zasługą inwestorów indywidualnych (spadek o 0,52 proc.), bo deweloperzy utrzymują się powyżej kreski (+0,16 proc.).
W dalszym ciągu utrzymuja się za to oznaki ożywienia pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań. Od połowy tego roku, może i powoli, ale jednak stopniowo rośnie. W listopadzie, w ujęciu 12-miesiecznym, pozoleń wydano 175,7 tys., co oznacza spadek o 2,3 proc. w porównaniu rocznym, ale już w względem października jest to wzrost o 1,1 proc. Ożywienie widać przede wszystkim po stronie deweloperów, którzy w ostatnich 12 miesięcy otrzymali pozwolenia na budowę 65,9 tys. mieszkań, co w stosunku rocznym oznacza wzrost o 1,5 proc. Sytuację pod tym względem pogarszają inwestorzy indywidualni, którzy otrzymali takich pozwoleń co prawda więcej niż deweloperzy, bo 101,6 tys., jednak w porównaniu z poprzednim okresem 12-miesięcznym okazał się on niższy o 0,9 proc.
Choć pod względem liczby oddawanych mieszkań końcówka roku tradycyjnie należy do najbardziej gorącego okresu, trudno oczekiwać, aby tegoroczna łączna liczba oddanych lokali przekroczyła 135-140 tys. Oznaczałoby to więc ok. 15 proc. spadek w porównaniu z rokiem 2009, kiedy ta liczba przekroczyła 160 tys. Nieco lepszy pod tym względem powinien być przyszły rok.
Bernard Waszczyk, Open Finance