Na rynku FX trwa konsolidacja, mieszane dane z USA nie wspierają złotego

Warszawa, 16.09.2016 (ISBnews/ Kantoronline.pl) - Wczoraj poznaliśmy słabsze dane makro zza oceanu o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za sierpień. Nastroje polepszyły dobre dane o bezrobociu mierzone w skali tygodnia. Dla dolara oznaczało to krótkotrwałe osłabienie oraz szybkie odrobienie strat do euro. Złoty kosmetycznie zyskał od wczoraj, ale pole do dalszego umocnienia wydaje się być mocno ograniczone.

16.09.2016 12:05

Gorszy sentyment na rynkach odzwierciedlają również spadki cen ropy, która w tym tygodniu spadła o 5%. Poranne kontrakty giełdowe również wyceniane są in minus. Możliwość podwyżek stóp procentowych w Stanach w tym miesiącu szacowany jest na 9%, co nie jest, oczywiście, niespodzianką, ale dziwić może szacunek takiej podwyżki w grudniu, który zszedł poniżej 50%, po raz pierwszy od miesiąca. Czynnik polityczny, czyli sondaże przedwyborcze, w których wyraźnie zyskuje Donald Trump po problemach zdrowotnych Hillary Clinton, również przemawiają za osłabieniem dolara. Inwestorzy jednak są bardzo ostrożni i oczekują na komunikat po posiedzeniu FED, które odbędzie się 21-o września. Nie spodziewają się oczywiście podwyżek stóp, ale liczą na jasne deklaracje dotyczące takiego ruchu w grudniu. W nadchodzącym tygodniu kurs EUR/USD może testować opór na 1,1284. Wszystko to przy bardzo płytkim rynku, jak już wspominałem, inwestorzy oczekują na komunikat FED w najbliższą środę wieczorem.
Mijający tydzień przyniósł osłabienie funta brytyjskiego. Bank of England pozostawił stopy procentowe na historycznie niskim poziomie 0,25%, ale w komunikacie po posiedzeniu mówił o możliwości cięcia stóp jeszcze w tym roku. Uzależnione jest to od zbliżających się danych makro. Przypomnę, że sierpniowe dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły i znacznie osłabiły ?jastrzębie" nastawienie banku centralnego.

Dziś o godzinie 14.00 poznamy GUS-wskie dane o zatrudnieniu (konsensus 3,2% r/r) i wynagrodzeniu (prognoza 5% r/r). Dane pozostaną tradycyjnie niezauważone przy wycenie polskiej waluty. Inaczej stanie się pół godziny później, kiedy opublikowany zostanie odczyt inflacji bazowej CPI w USA za sierpień (konsensus 0,2% m/m i 2,2% r/r). Nie mniej istotny będzie wskaźnik Indeksu Michigan za wrzesień z godziny 16.00, gdzie prognoza wynosi 90,8 pkt.

Konsolidacja na wycenie złotego zapewne potrwa co najmniej do posiedzenia FED. Na godzinę 11.00 wycenia rodzimej waluty kształtowała się następująco: 4,3244 EUR/PLN; 3,8496 USD/PLN; 3,9548 CHF/PLN oraz 5,0847 GBP/PLN.

Robert Madejski

Dealer Walutowy Kantoronline.pl

(ISBnews/ Kantoronline.pl)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)