Trwa ładowanie...
d4ap4jn

Na rynku walutowym dziś możliwe duże wahania przed weekendem wyborczym

Warszawa, 23.10.2015 (ISBnews/ KantorOnline.pl) - Nastał gorący okres dla naszej rodzimej waluty, która obecnie poza presją ze strony czynników zewnętrznych, ulega wpływom nastrojów związanych ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Efektem tego są widoczne głębokie ruchy w wycenie złotego względem głównych walut.

Share
d4ap4jn

Nerwowość związana z niedzielnymi wyborami była odczuwana na naszym lokalnym rynku międzybankowym już od początku tygodnia, gdzie złoty sukcesywnie z dnia na dzień tracił na wartości. Inwestorzy wyraźnie obawiają się deklarowanych w kampanii wyborczej populistycznych obietnic, choć już dziś wiadomo, że większość z nich to tylko "kiełbasa wyborcza" i jako taka nie ma szans na realizację. Przewiduję jednak, że do momentu wyłonienia się nowego rządu ( tj. na pewno jeszcze w przyszłym tygodniu) spekulacje na ten temat będą niestety odgrywać istotną rolę w kształtowaniu się wyceny złotego, a w praktyce osłabiać go.

Jeśli chodzi o globalne wpływy na naszą walutę, to one bynajmniej nie zostały zmarginalizowane sytuacją polityczną w kraju, która w dalszym ciągu pozostaje pod przemożnym wpływem tego, co dzieje się w relacji euro-dolar. Potwierdzeniem tego jest czwartkowa sesja, gdzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego oraz wypowiedź jego prezesa doprowadziły do zmiany trendu na parach złotowych w ślad za spadkiem kursu eurodolara.

EBC na wczorajszym posiedzeniu postanowił o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniem analityków. Reakcje rynkowych graczy zainicjowały dopiero słowa Prezesa Draghiego. O godz. 14: 30 na konferencji po posiedzeniu Prezes EBC oświadczył, że program QE w strefie euro będzie trwał do września 2016 r. lub dłużej, jeśli będzie to konieczne. Oświadczył również, że w ocenie Europejskiego Banku Centralnego w strefie euro istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy oraz inflację. Rynek odebrał te słowa, jako sygnał do rozszerzenia programu skupu aktywów na grudniowym posiedzeniu, co silnie przeceniło europejską walutę względem dolara. Po słowach Draghiego kurs EUR/USD, który od kilku dni oscylował na poziomie 1,13 zanurkował do 1,11 a dziś dalej kontynuuje spadek.

d4ap4jn

Ruch na eurodolarze przełożył się również na wartość złotego, choć ta została niewątpliwie przytłumiona negatywnym wpływem wyborów parlamentarnych. Tym niemniej trwająca od kilku sesji przecena złotego została zatrzymana i nasza waluta poczęła odrabiać straty. Najsilniej złoty zyskał w czwartek do euro, odrabiając pod koniec sesji ponad 4 grosze. Na fali poprawy nastrojów wokół rynków wschodzących również, choć w mniejszym zakresie, złoty zanotował umocnienie względem amerykańskiego dolara i brytyjskiego funta.

W trakcie porannego piątkowego handlu, póki, co, trend ten się utrzymuje. Obecnie jedno euro kosztuje 4,25 zł, dolar 3,82 zł, funt 5,88 zł a frank 3, 93 zł. W związku z faktem, że dzisiejsza sesja jest ostatnią przed niedzielnymi wyborami możliwe są znaczne wahania kursów na rynku złotego, szczególnie dla EUR/PLN gdzie możemy obserwować poruszanie się tej pary w szerokim korytarzu 4,23 - 4,28; a także na USD/ PLN z zakresem kwotowań 3, 80 - 3,84.

Swoje "trzy grosze" dołoży z pewnością dzisiejsze kalendarium. Poznane już odczyty PMI dla największych gospodarek strefy euro (Francja - 9:00 i Niemcy 9:30) oraz dla całego eurolandu (10:00) nie rozczarowały i bez wyjątku lepsze od prognoz. Poznaliśmy także z rodzimej gospodarki stopę bezrobocia za wrzesień, który to odczyt również okazał się lepszy od konsensusu: 9,7 proc versus oczekiwanego 9,9 proc. Mimo tak dobrych danych przyszły, powyborczy już tydzień może przynieść ponowne osłabienie naszej waluty, której będą ciążyć zmaganie polityków w utworzeniu nowego rządu.

Damian Papała - główny dealer walutowy KantorOnline.pl

(ISBnews/ KantorOnline.pl)

d4ap4jn

Podziel się opinią

Share
d4ap4jn
d4ap4jn