Trwa ładowanie...
d2rytgs
16-11-2015 09:08

Na rynku walutowym podwyższona awersja do ryzyka po zamachu w Paryżu

Warszawa, 16.11.2015 (ISBnews/ Raiffeisen Polbank) - W piątek złoty nie zanotował istotniejszych zmian, a publikacje danych makro z Polski przeszły bez większego echa. Kurs EURPLN ustabilizował się przy poziomie 4,24, a USDPLN nieznacznie wzrósł w stronę 3,95. Także eurodolar nie zanotował istotnych zmian utrzymując się w zakresie 1,07-1,08.

d2rytgs
d2rytgs

Dzisiejsza sesje może zostać zdominowana przez podwyższoną awersję do ryzyka po piątkowych atakach terrorystycznych w Paryżu, co widać już w postaci spadków na giełdach azjatyckich czy umocnieniu aktywów tradycyjnie uważanych za bezpieczne, takich jak złoto czy japoński jen (choć tu ruch powinien być hamowany po porannych danych o PKB, które pokazały, że Japonia wróciła w IIIkw. do recesji). Spadek apetytu na ryzyko na rynkach może utrzymać notowania EURPLN blisko lub ponad 4,24, i przełożyć się na ponowne próby testowania wsparcia 1,07 na eurodolarze.

W dalszej części tygodnia, na rynku walutowym w centrum uwagi pozostanie raczej jednak wyczekiwanie na grudniowe decyzje EBC (pozytywne dla złotego) i Fed (negatywne). EURPLN w ubiegłym tygodniu wybił się z trendu wzrostowego, co potwierdza siłę oporu 4,30. Może jednak być trudno o pogłębienie ostatnich spadków pod wsparcie 4,20, zwłaszcza przy podwyższonej awersji do ryzyka na rynkach globalnych.
W tle doniesień z zagranicy pozostanie prawdopodobnie kolejna seria danych makro z Polski. Ich kumulacja nastąpi w czwartek, kiedy poznamy odczyt produkcji przemysłowej, budowlanej, sprzedaży detalicznej oraz inflacji PPI. Podobnie jak konsensus rynkowy, oczekujemy dalszego spowolnienia sektora przemysłowego (nasza prognoza produkcji: 3,4% r/r, konsensus: 3,2%), choć zaskakująco wysoki odczyt PMI oraz dane o produkcji samochodów Instytutu Samar sugerują, że dane mogą zaskoczyć na plus. Sprzedaż detaliczna ma szansę natomiast poprawić rozczarowujący wynik z września (0,1%r/r) i wzrosnąć o 1,5%r/r, choć tu jesteśmy wyraźnie bardziej optymistyczni od konsensusu (0,6%).

d2rytgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rytgs