Na spotkaniu operatorów z TP 11 VIII Netia będzie za separacją funkcjonalną TP (opis)

6.8.Warszawa (PAP) - Na kolejnym spotkaniu operatorów z Telekomunikacją Polską 11 sierpnia ws. omówienia "Karty Równoważności" Netia będzie zdecydowanie opowiadać się za...

6.8.Warszawa (PAP) - Na kolejnym spotkaniu operatorów z Telekomunikacją Polską 11 sierpnia ws. omówienia "Karty Równoważności" Netia będzie zdecydowanie opowiadać się za separacją funkcjonalną TP, a nie za przedstawioną przez TP "Kartą" będącą alternatywą dla podziału proponowanego przez UKE.

Telekomunikacja Polska nadal liczy na osiągnięcie w przyszłym tygodniu kompromisu z operatorami.

Po lipcowym spotkaniu TP z operatorami prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska informowała, że widzi szanse na osiągnięcie porozumienia operatorów z TP i jeśli osiągnięty będzie kompromis, UKE nieformalnie może zawiesić podział TP.

"Na pewno zdanie Netii będzie bardzo zdecydowane - za podziałem jak najdalej idącym, funkcjonalnym, strukturalnym i bardzo zdecydowanie szybko wdrażanym (...) Uważam, że jest to jedyna metoda zagwarantowania rynkowi wolnej konkurencji" - powiedział dziennikarzom prezes Netii Mirosław Godlewski.

"Według mnie organizacja TP jest genetycznie niezdolna do kompromisu. TP ma taki system, który odrzuca kompromis. Nawet jeśli na samej górze jest wola do podziału, to kiedy dochodzi do omawiania szczegółów, opiniowania tego przez prawników, przez poszczególne departamenty i biura, to tam są ludzie, którzy przez dziesięciolecia byli szkoleni jak bojkotować tego typu rozmowy i dalej to robią (...) Między deklaracjami TP a zdolnością do przełożenia tego na konkrety jest całkowity rozdźwięk" - dodał.

Prezes Godlewski powiedział też, że jest niezgodność z TP co do tego, jak dokonać podziału.

"Odeszliśmy od deklaracji i zaczęliśmy rozmawiać o konkretach, które muszą się odbyć na niższych poziomach organizacji i to ukazało oblicze całkowitej odporności na kompromis. Nie udało się dojść do porozumienia na przykład w szczegółach definicji rozdzielenia procesów, systemów i organizacji między częścią hurtową i detaliczną" - powiedział.

Na początku sierpnia UKE opublikował wstępny dokument dotyczący separacji funkcjonalnej TP w celu skonsultowania go rynkiem.

W lipcu Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, mówił, że szanse na osiągnięcie porozumienia i wprowadzenia Karty Równoważności rosną i ocenił je na więcej niż 50 proc.

W grudniu 2008 roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wszczęła postępowania w sprawie podziału TP SA na część hurtową i detaliczną, zarzucając telekomowi m.in. dyskryminację operatorów alternatywnych i przepływ informacji pomiędzy spółkami Grupy TP.

Telekom przedstawił potem pakiet propozycji tzw. "Kartę Równoważności", które mają przynieść efekty podobne do podziału. Projekt "Karty Równoważności" jest przedmiotem dyskusji TP i operatorów.

"Telekomunikcja Polska jest nadal gotowa do rozmów z Netią i osiągnięcia kompromisu, który będzie służył rozwojowi rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Podobnie, jak jesteśmy gotowi do dalszych rozmów z UKE, KIGEiT i pozostałymi operatorami" - podała TPSA w stanowisku przesłanym PAP.

"Traktujemy dzisiejsze stanowisko Netii jako element taktyki negocjacyjnej. Pozostało już niewiele kwestii do ustalenia. Szkoda zaprzepaścić dorobek dotychczasowych rozmów, które ze względu na mnogość tematów i początkowe różnice stanowisk mają prawo przechodzić trudniejsze momenty. Osiągnięcie porozumienia to ogromna szansa dla rynku telekomunikacyjnego, zarówno dla operatorów, jak i klientów. Dlatego liczymy na poczucie odpowiedzialności naszego partnera i możemy podjąć przerwane negocjacje w każdej chwili. TP jest gotowa do porozumienia i przekonana, że uda się je osiągnąć" - dodano. (PAP)

bas/ epo/ pam/

Źródło artykułu:PAP
netiatpsauke

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)