Trwa ładowanie...
usa

Na Wall Street najlepszy wynik od dwóch lat

Wtorkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg tzw. rajdu św. Mikołaja, a główne indeksy lekko zwyżkowały na fali dobrych wyników kwartalnych spółek oraz dzięki informacjom z rynku fuzji i przejęć. Indeks S&P odnotował najwyższy poziom od września 2008 r.

Share
Na Wall Street najlepszy wynik od dwóch lat
Źródło: Jupiterimages
d2bqsdv

Indeks S&P 500 wzrósł na początku wtorkowej sesji na Wall Street powyżej 1253 pkt., tym samym odrabiając wszystkie straty poniesione po upadku amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,49 proc. do 11533,84 pkt.

d2bqsdv

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,68 proc. i wyniósł 2667,61 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,61 proc. i wyniósł na koniec dnia 1254,63 pkt.

Wtorkowa sesja to już czwarty z rzędu wzrost indeksu S&P 500. Zdaniem analityków ostatnie wzrosty na rynkach akcji to efekt decyzji zarządzających funduszami, którzy przenoszą gotówkę na giełdy z rynków obligacji i innych bezpieczniejszych aktywów w oczekiwaniu na poprawę kondycji amerykańskiej gospodarki.

Optymizm inwestorów w USA wspierały we wtorek dobre wyniki kwartalne spółek z branży technologicznej Adobe oraz Jabil Circuit.

d2bqsdv

Zysk producenta oprogramowania Adobe po odliczeniu zdarzeń jednorazowych wyniósł w ostatnim kwartale 0,56 USD na akcję. Analitycy oczekiwali zysku na akcję na poziomie 0,52 USD na akcję.

Zysk Jabil Circuit wyniósł w pierwszym kwartale roku fiskalnego 0,61 USD na akcję, wobec oczekiwanych 0,54 USD na akcję. Przychody kwartalne spółki wzrosły o 32 proc. rok do roku, do 4,08 mld USD. Tutaj analitycy oczekiwali 3,96 mld USD.

Nastroje inwestorów poprawił we wtorek również chiński wicepremier Wang Qishan, który poinformował, że "Chiny podjęły środki w celu pomocy niektórym krajom członkowskim UE w przeciwdziałaniu kryzysowi zadłużenia". Chiny mają w swoim posiadaniu rezerwy walutowe warte 2,65 bilionów dolarów.

Rosły akcje największych banków, kontynuując tzw. rajd św. Mikołaja (wzrosty indeksów giełdowych). W poprzednich miesiącach tego roku firmy finansowe zaliczały się raczej do maruderów rynku.

d2bqsdv

W górę szły też notowania kopalni węgla Massey Energy, gdyż w prasie pojawiły się spekulacje, że firmę tę przejmie jej konkurent, Alpha Natural Resources.

Martek Biosciences zyskał ponad 30 proc. na wieść o tym, że holenderska firma DSM, największy na świecie producent witamin, złożył ofertę przejęcia.

Ponad 3 proc. zyskiwały papiery AIG, bo amerykański skarb państwa ma sprzedać w przyszłym roku duży pakiet akcji tego ubezpieczyciela. Wcześniej w tym miesiącu Departament Skarbu sprzedał resztówkę posiadanych akcji Citigroup.

Rosły akcje Genzyme, które według prasowych spekulacji, może zostać przejęte przez koncern Sanofi-Aventis.

Spadały za to akcje Pacific Sunwear, po tym jak Wall Street Strategies obniżyły rekomendację dla nich z "trzymaj" do "sprzedaj".

d2bqsdv

Podziel się opinią

Share
d2bqsdv
d2bqsdv