Trwa ładowanie...
browar
23-09-2013 09:12

Na Warmii rozpoczął się sezon warzenia piwa

Domowi piwowarzy na Warmii rozpoczęli sezon warzenia piwa. To nawiązanie do wielowiekowej tradycji browarniczej, która obok rolnictwa była silną gałęzią rozwoju gospodarczego w tym regionie.

Na Warmii rozpoczął się sezon warzenia piwaŹródło: Thinkstockphotos
dklkmss
dklkmss

Domowe warzenie piwa stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Przybywa zarówno piwowarów jak i konsumentów, którzy uważają, że właśnie trunki warzone z naturalnych składników i według starych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, mają najlepsze walory smakowe.

Domowi piwowarzy z Warmii rozpoczęli właśnie sezon warzenia piw. Trunek warzony w domu wymaga stabilnych i niezbyt wysokich temperatur, dzięki którym zachowuje on świeżość i walory smakowe. Takie warunki zapewnia właśnie piwowarom okres zimowy. Pomysłodawcą zaakcentowania rozpoczęcia sezonu piwowarskiego jest starostwo powiatowe w Olsztynie.

- Chcemy, żeby idea warmińskiego browarnictwa żyła cały rok, a nie tylko z okazji letnich festiwali, takich jak Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego. Piwowarstwo na Warmii powoli się odradza, mamy znakomitych piwowarów domowych, którzy zdobywają nagrody na najważniejszych imprezach browarniczych - powiedział dyrektor wydziału promocji starostwa Mariusz Kwas.

Warmińscy piwowarzy chcą odtworzyć receptury dawnych piw warzonych na tych ziemiach przed wiekami.

dklkmss

Z inicjatywy Muzeum Warmii i Mazur, lokalnego Browaru Kormoran i Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych do życia powołana zostanie wkrótce grupa badawcza do spraw odtworzenia piwa Rosanke, które latem w czasie żniw spożywali w przeszłości warmińscy chłopi.

- W grupie znajdzie się miejsce dla historyków, naukowców i piwowarów, którzy w poszukiwaniu dawnego piwa na Warmii przewertują wszelkie dostępne źródła historyczne, wykonają próby i wykorzystają dawne techniki warzenia. Wszystko po to, aby uzyskać napój najbliższy pierwowzorowi warmińskiego piwa. Będziemy sami słodować jęczmień, a później suszyć słód wykorzystując ogień i dym ogniska - podkreślił historyk z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie a prywatnie domowy piwowar Paweł Błażewicz.

Jak dodał Błażewicz piwowarstwo na Warmii ma wielowiekową tradycję i jest elementem niematerialnego dziedzictwa, które należy zachować.

- Sezon piwny na Warmii regulowany był ustawodawstwem krajowym oraz rozporządzeniami biskupa warmińskiego. Ustawa krajowa z początków XVI wieku, która przez blisko 300 lat organizowała życie mieszkańców Warmii miała niewiele ponad 30 punktów a czwarta część z nich dotyczyła piwowarstwa, jego miar, wag a także kar za oszukiwanie przy piwie i chmielu - podkreślił.

dklkmss

Dodał, że według historycznych źródeł sezon warzenia piwa na Warmii przypadał na okres od 29 września do 1 maja, gdy ostatnia beczka piwa musiała być zaszpuntowana i wywieziona z browaru do wyszynku. Właściwe warzenie piwa kończyło się pod koniec marca a następnie już piwo tylko fermentowało i leżakowało.

Według historyków receptury piw zachowują się bardzo rzadko. - To jest wszystko oparte o kunszt. Nasze rekonstrukcje dotyczące odtwarzania piwa są raczej rekonstrukcjami poszlakowymi, zachowały się pewne opinie dotyczące piwa, opisy barw czy smaku- podkreślił Błażewicz.

Współcześni domowi piwowarzy podkreślają, że mimo dużego zainteresowania konsumentów nie mogą sprzedawać swych produktów.

- Przeszkody prawne uniemożliwiają wprowadzenie na rynek własnoręcznie uwarzonych piw. Winiarstwo zostało uwolnione od tych ograniczeń, każdy może przygotować 2 tysiące hektolitrów wina i sprzedać je bez konkretnych zezwoleń, korzystając z uproszczonej ścieżki prawnej, piwowarzy takiej sytuacji nie mają - dodał Błażewicz.

dklkmss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklkmss