Trwa ładowanie...

Na ziemi można zarobić

Średnia cena gruntów rolnych wzrosła o ponad 15 proc. w ciągu jednego roku i wyniosła 21,3 tys. zł za hektar. Na ziemi można sporo zarobić, jednak nie będzie to dane każdemu. Co zrobić, aby zysk z inwestycji był jak największy? - zastanawia się "Parkiet".

Na ziemi można zarobićŹródło: Thinkstockphotos
d156rdr
d156rdr

Jak informuje Piotr Suchodolski z Wealth Solutions, najbardziej opłacalne jest przekształcenie gruntów rolnych na cele usługowe lub mieszkaniowe. Zarabiamy wówczas na dysproporcji cen gruntów o różnym przeznaczeniu. Aby można było działkę wykorzystać jednak w tym celu, musi zostać spełnionych kilka wymagań.

Decydując się na kupno takiej działki rolnej, powinniśmy uwzględnić lokalizację i komunikację w danym miejscu. Warto wybierać lokalizacje z już istniejącym zapleczem usługowym, edukacyjnym czy dostępem do terenów zielonych i rekreacyjnych. Ważne jest również sprawne połączenie z większym ośrodkiem miejskim.

Poza tym trzeba dokładnie sprawdzić status prawny nieruchomości i skrupulatnie poznać każdy zapis w księdze wieczystej, aby uniknąć różnego rodzaju niespodzianek. To np. służebność na rzecz sąsiadów. Uwzględnić warto wielkość i kształt działki, a także to, czy jest zlokalizowana na obszarze dobrze znanym.

Potencjalny inwestor nie może zapomnieć o ewentualnych opłatach, np. opłacie adjacenckiej, opłacie planistycznej czy podatku dochodowym. Nie wolno również wznosić budynków, które swoim posadowieniem naruszałyby jakiekolwiek instalacje podziemne, jak dreny melioracyjne, gazociągi, wodociągi, przyłącza energetyczne, etc.

d156rdr

Warto zwrócić uwagę na wszelkiego typu okazje cenowe, za którymi mogą kryć się różne niespodzianki. Jeden z inwestorów, który nabył grunt w podwarszawskiej miejscowości dopiero po fakcie nabycia dowiedział się, dlaczego cena była tak niska. Okazało się, że teren znajduje się nieopodal fermy drobiu i w zależności od siły i kierunku wiatru - albo działka jest idealna do wypoczynku, albo jest zmorą zapachową.

Najbardziej bezpieczną, ale najmniej zyskowną inwestycją, jest zakup działki budowlanej. Przemyślany zakup działki rolnej może przynieść natomiast wielokrotne pomnożenie kapitału.

Należy także pamiętać o konieczności podziału działek na mniejsze, o zapewnieniu dojazdu oraz o zaopatrzeniu działek w media. Nie można również nie uwzględnić miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

d156rdr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d156rdr