Trwa ładowanie...
d23cubb
d23cubb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nadal bez kompromisu ws. częstotliwości 800 MHz dla szybkiego internetu

Blok LTE wylicytowany przez P4, operatora Play, powinien trafić do T-Mobile, zaś blok "osierocony" przez NetNet do P4 - przekonuje EY w raporcie przygotowanym na zlecenie T-Mobile. Jednak P4 niezmiennie stoi na stanowisku, że blok po NetNet obarczony jest niepewnością prawną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d23cubb

W wyniku aukcji częstotliwości 800 MHz dwa bloki częstotliwości zostały przyznane Orange, jeden T-Mobile, jeden P4 oraz jeden NetNet. Ta ostatnia firma (spółka Heronima Ruty - współpracownika Zygmunta Solorza-Żaka) zrezygnowała jednak z rezerwacji. Za swój blok 5 MHz z zakresu 800 MHz miała wpłacić 2,05 mld zł, które zadeklarowała w aukcji. Według UKE rezygnacja NetNet oznacza automatyczne przyjęcie do rozpatrzenia wniosku na ten blok złożonego przez T-Mobile, którego oferta - 2,02 mld zł - była druga na liście.

Gdyby T-Mobile zdecydowało się na przejęcie bloku 5 MHz po NetNet, to ten blok nie sąsiadowałby z drugim, który spółka otrzymała w wyniku aukcji.

Zdaniem T-Mobile w obecnych warunkach rozkład zapewniający maksymalizację korzyści dla klientów, umożliwiający wdrożenie innowacyjnych technologii oraz gwarantujący efektywne wykorzystanie zasobów to taki, w którym rezerwacja bloku "A" i "B" przypada Orange Polska, "C" i "D" (w wyniku aukcji blok D przypadł P4, operatorowi Play - PAP) - właśnie T-Mobile, a "E" (blok "osierocony" po NetNet) - P4. Żeby tak się stało, UKE musiałby zaakceptować zamianę bloków pomiędzy P4 i T-Mobile.

d23cubb

Jednak, jak pisał zimą w artykule dla portalu telko.in prezes P4 Joergen Bang-Jensen, firma ta nie chce zamienić się na bloki z T-Mobile, gdyż - według niej - blok "E" jest prawnie "skażony". Także obecnie, jak poinformowało PAP biuro prasowe Play, poglądy spółki co do niepewności prawnej odnośnie bloku częstotliwości, który wygrał pierwotnie NetNet, są aktualne.

"Z raportu EY wynika, że prawdziwa przyczyna kontrowersji jest nie tyle natury prawnej i regulacyjnej, lecz czysto komercyjnej. Jak mówimy w Polsce: +Jeśli nie wiesz o co chodzi, to musi chodzić o pieniądze+. Raport dowodzi także, że współpraca pomiędzy Orange i T-Mobile ma znacznie większy wpływ na rynek, niż było to przyznane wcześniej" - czytamy w komentarzu przesłanym PAP przez Play.

EY w swoim raporcie przekonuje, że najlepszy byłby scenariusz zakładający przyznanie przez UKE spółkom T-Mobile i Orange pasm o szerokości po 10 MHz położonych obok siebie, a sieci Play blok znajdujący się na drugim krańcu spektrum. Wariant ten - dowodzi EY - pozwala na "maksymalizację zasobów": stworzenie dwóch sieci działających z pełnymi prędkościami, jakie są możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem 10 MHz, uniknięcie ryzyka zakłóceń, zapewnienie poprawnej jakości usług, a jednocześnie minimalizację wydatków inwestycyjnych poprzez optymalne wykorzystanie masztów zarządzanych przez spółkę Networks! (spółkę należącą do Orange i T-Mobile), a także budowę sieci przy minimalnej liczbie nadajników.

"Szerokość pasma przekłada się wprost na maksymalne prędkości transmisji danych, jakie na bazie posiadanego spektrum operator może zaoferować końcowemu użytkownikowi. I tak sieć LTE tworzona na bazie widma o szerokości 10 MHz może pracować z maksymalną prędkością 70 Mbps, a sieć budowana na bazie 5 MHz nie osiągnie przepustowości większej niż 35 Mbps. Kluczowym jest także fakt, że dla częstotliwości 800 MHz nie opracowano standardów umożliwiających tzw. +agregację pasma+, a więc łączenie niesąsiadujących ze sobą bloków" - tłumaczył w poniedziałek na konferencji Piotr Mieczkowski z EY.

d23cubb

Z raportu wynika, że brak możliwości połączenia dwóch niesąsiadujących ze sobą bloków częstotliwości to niejedyne ograniczenie standardu LTE 800 MHz. Innym problemem jest fakt, że dostępne na rynku nadajniki nie obsługują pasm szerszych niż 20 MHz. Oznacza to, że w przypadku gdyby bloki T-Mobile i Orange nie leżały obok siebie (a np. w zakresie o szerokości 25 MHz, jak w scenariuszach A i B), budowa sieci wykorzystującej te zasoby będzie wymagała dublowania urządzeń, co znacząco podnosi koszty inwestycji. Co więcej, zwiększona liczba nadajników w połączeniu z ograniczoną przestrzenią na masztach telekomunikacyjnych oznacza konieczność dodatkowych inwestycji w budowę kolejnych masztów i przystosowania ich do funkcjonowania pod większym obciążeniem. Eksperci uważają, że dodatkowe koszty inwestycyjne dla branży mogą sięgnąć nawet 1 mld zł.

Obecny na poniedziałkowej konferencji Cezary Albrecht, dyrektor departamentu prawnego i spraw regulacyjnych T-Mobile Polska powiedział, że wszyscy operatorzy, którzy wygrali bloki w aukcji 800 Mhz są w kontakcie i zgadzają się co do tego, że najbardziej optymalny byłby scenariusz zakładający przyznanie przez UKE spółkom T-Mobile i Orange pasm o szerokości po 10 MHz położonych obok siebie, a sieci Play blok znajdujący się na drugim krańcu spektrum. Jego zdaniem ruch teraz należy do Urzędu.

d23cubb

Podziel się opinią

Share
d23cubb
d23cubb