Nadchodzi era nowych nauczycieli

Będą wyedukowani z większym naciskiem na praktyczny wymiar ich pracy

Nadchodzi era nowych nauczycieli
Źródło zdjęć: © thinkstock

Przygotowane w porozumieniu z MEN rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela weszło w życie 21 lutego. Jak zaakcentowała w piątek Szumilas, uczelnie wyższe muszą więc w nowym roku akademickim kształcić już według nowych zasad.

"Zaczynają obowiązywać w tej chwili nowe standardy kształcenia nauczycieli. To wspólne dzieło ministra nauki i szkolnictwa wyższego i ministra edukacji narodowej. Te standardy zwracają uwagę na to, co do tej pory szwankowało w kształceniu nauczycieli, a więc na praktyczną stronę jego pracy" - podkreśliła minister.

Wskazała, że studenci już od najwcześniejszych etapów studiów muszą mieć bezpośredni kontakt z uczeniem w szkole - powinni obserwować lekcje i sami je prowadzić. "Na bazie tych praktycznych doświadczeń powinna być budowana wiedza teoretyczna" - zaakcentowała szefowa MEN.

W nowych standardach podkreślono też wagę umiejętności nauczyciela wykorzystywanych w bezpośredniej pracy z dzieckiem - nie tylko związanych z nauczaniem konkretnych przedmiotów. Chodzi m.in. o umiejętności opiekuńcze, rozwiązywanie problemów wychowawczych i wychowywanie młodego pokolenia.

Podczas piątkowej wizyty w Zabrzu minister edukacji narodowej m.in. oglądała letnie zajęcia sportowe na Orliku przy szkole podstawowej nr 30 w dzielnicy Helenka i sprawdzała stan przygotowania do nowego roku szkolnego zespołu szkół nr 10 w dzielnicy Mikulczyce.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące zmian wprowadzanych przed nowym rokiem szkolnym Szumilas wskazała m.in., że dofinansowaniem kosztów zakupu podręczników w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" w tym roku - obok uczniów klas I-III szkoły podstawowej - zostali objęci uczniowie IV szkoły podstawowej i I klasie szkoły ponadgimnazjalnej.

"To roczniki, które rozpoczynają edukację według nowej podstawy programowej. Dofinansowujemy tam zakup podręczników, bo w takiej sytuacji nie ma np. możliwości ich odkupienia od starszych roczników" - podkreśliła Szumilas.

Z budżetu państwa środki przekazywane są bezpośrednio do samorządów. Rodzice załatwiają formalności bezpośrednio na terenie szkoły - dyrektorzy informują o wymogach i możliwościach skorzystania z tych środków. W skali kraju na program przeznaczono ok. 120 mln zł (w ub. roku było to ok. 115 mln zł).

Odnosząc się do pytań o rozpoczęte w lipcu rozmowy przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela szefowa MEN oceniła, że pierwszych propozycji zmian ustawowych należy spodziewać się jeszcze w tym roku.

"Pierwsze ustalenia dotyczące urlopu zdrowotnego już są. Następne spotkanie odbędzie się 27 września. Będziemy te spotkania organizować cyklicznie; myślę, że wrzesień będzie intensywnym okresem pracy () dla tego zespołu samorządowo-związkowego" - powiedziała Szumilas.

(Nap)

Źródło artykułu:PAP
znpedukacjanauczyciele

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)