Nagły rozwój ASF. Zaraza objęła już jedną trzecią kraju
Główny Inspektorat Weterynarii przygotowuje informację o kolejnych ogniskach zarazy na terenie kraju. Na początku sierpnia ASF obecne jest już na terenie niemal jednej trzeciej kraju.
04.08.2020 16:09
Nagły rozwój ASF. Zaraza objęła już jedną trzecią kraju
Jak wylicza "Rzeczpospolita", w sumie w całym 2019 r. wykryto w Polsce 48 ognisk ASF u świń i 2477 przypadków u dzików. W tym roku ognisk odnotowano 17, ale przypadków u dzików - 2879.
Większość przypadków wystąpienia ASF potwierdzono w przeciągu minionych dwóch tygodni. Na skutek likwidacji ognisk ubito już ponad 41 tys. świń. Producenci wieprzowiny domagają się dalszej redukcji populacji dzików.
Nagły rozwój ASF. Zaraza objęła już jedną trzecią kraju
Przypomnijmy, że w dużych polowaniach w samym pierwszym kwartale myśliwi odstrzelili blisko 30 tys. dzików. Wykryto u nich jednak tylko 122 przypadki ASF. Z kolei aż 1300 wykryto u znalezionych w lesie padłych zwierząt.
Pisaliśmy, już, że eksperci są zgodni, że obecnie zwalczanie ASF ogranicza się jedynie do wzmożonych ochrony własnych stad. Zaleca się również skuteczną bioasekurację, która okazuje się jedynym skutecznym narzędziem pozwalającym na ograniczenie ryzyka przedostania się wirusa na fermy.
Afrykański pomór świń (ASF) to nic innego jak wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną schorzenia jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność.