Naimski: Procedura open season dla Baltic Pipe w I kw. 2017 r.

12.10.2016 12:36

Warszawa, 12.10.2016 (ISBnews) - Studia wykonalności poszczególnych odcinków tzw. korytarza norweskiego, w tym gazociągu Baltic Pipe, będą gotowe na przełomie tego i przyszłego roku, a w I kw. 2017 r. rozpocznie się procedura open season, poinformował pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

"Na wszystkich odcinkach posuwamy się do przodu, przygotowywane są studia wykonalności. Gaz-System rozmawia z Energinet.dk. Można oczekiwać, że na przełomie roku studia wykonalności będą gotowe, a w I kw. rozpocznie się procedura open season" - powiedział Naimski dziennikarzom.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień wskazał z kolei, że koszty projektu także będą mogły zostać podane dopiero na początku roku, po ukończeniu studium wykonalności i wyborze wariantu.

"Jedno mogę powiedzieć już teraz - projekt ma podstawy ekonomiczne" - powiedział Stępień.

"Na poziomie spółki decyzje będą zapadać po potwierdzeniu wariantu" - dodał.

Kwestia gazociągu była jednym z tematów rozmów premierów Polski i Danii wcześniej w tym roku. Po tym spotkaniu premier Beata Szydło mówiła, że Baltic Pipe to bardzo istotny projekt, który może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Prezes duńskiego operatora Energinet.dk Peder Andreasen wskazywał w maju, że firma może podjąć decyzję w sprawie budowy Baltic Pipe w zależności od wyników biznesowej analizy.

W połowie marca Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System podał, że wspólnie z duńskim operatorem Energinet.dk bada możliwości budowy połączenia pomiędzy dwoma systemami przesyłowymi - gazociągu Baltic Pipe. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli polskiego rządu, gazociąg mógłby powstać do 2022 r.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także