Trwa ładowanie...

Najczęściej donoszą byli małżonkowie i sąsiedzi

Z sondy przeprowadzonej przez "Dziennik Gazetę Prawną" w urzędach kontroli skarbowej wynika, że do każdego z nich wpływa rocznie kilkaset donosów od podatników.

Share
Najczęściej donoszą byli małżonkowie i sąsiedzi
Źródło: Jupiterimages
d3saq8c

Najczęściej bodźcem do wysłania donosu do fiskusa jest zazdrość o polepszenie się statusu majątkowego innych osób - mówią inspektorzy skarbowi "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Zakup nowego auta, domu, mieszkania, działki czy innych dóbr jest powodem podejrzeń sąsiadów, że ktoś ukrywa przed fiskusem swoje przychody. Wielu z nich postanawia podzielić się domysłami z urzędnikami skarbowymi. Tego rodzaju zawiadomienia nasilają się w okresie bezpośrednio poprzedzającym składanie zeznań podatkowych.

Donosy najczęściej piszą sąsiedzi, znajomi i byli małżonkowie. Donoszą też pracownicy na byłych pracodawców oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą na swoją konkurencję. Doniesienia dotyczą zaniżania podstaw opodatkowania, zatrudniania pracowników na czarno i posiadania przez podejrzane osoby dochodów z nieujawnionych źródeł.

Każda informacja wpływająca do urzędu kontroli skarbowej jest analizowana i może być powodem wszczęcia postępowania sprawdzającego. Jednak kontrole przeprowadzane na podstawie wskazań podatników stanowią zaledwie kilka procent wszystkich czynności, bo większość zarzutów okazuje się nieprawdziwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/kl/dabr

d3saq8c

Podziel się opinią

Share
d3saq8c
d3saq8c