Najczystsze i najbrudniejsze w Europie
"Zielony Indeks Miast Europejskich" wyłonił najbrudniejsze i najczystsze miasta Starego Kontynentu.
Spośród 30 miast ujętych w zestawieniu najczystsza jest Kopenhaga, a najbrudniejszy - Kijów . Lepsza sytuacja ekologiczna jest nawet w prawie 13-milionowym Stambule oraz w innych stolicach państw Europy Wschodniej: Sofii, Bukareszcie, Belgradzie i Zagrzebiu, które zamykają listę.
Zła sytuacja ekologiczna Kijowa wynika nie tylko z obecności w mieście przemysłu, na przykład elektrowni niemal w samym centrum, ale też z ogromnej liczby samochodów. Według stołecznego instytutu statystycznego sytuacja pogarsza się z tygodnia na tydzień. W pierwszych 9 miesiącach tego roku stołeczne przedsiębiorstwa wypuściły w powietrze prawie dwa razy więcej szkodliwych substancji niż w tym samym okresie zeszłego roku. Na jednego mieszkańca ukraińskiej stolicy przypada ponad 13 kilogramów tych substancji.
Wczoraj Ukraina dostała dwie anty-nagrody klimatyczne przyznawane w czasie ONZ-wskiego szczytu w Kopenhadze: za najmniej ambitne cele dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz za brak informacji rządu, dokąd trafiają pieniądze ze sprzedaży zezwoleń na emisje.