Najder (TR): nie ma restrukturyzacji, tylko kroplówka dla konającego (krótka6)
Będziemy musieli przepraszać pokolenie naszych dzieci i wnuków za to, że nie podjęliśmy prawdziwej restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, tylko podłączamy kroplówkę konającemu - mówił Jacek Najder (TR) przed głosowaniem senackich poprawek do nowelizacji ustawy "węglowej".
22.01.2015 16:50
Polityk TR zwrócił się do posłów słowami, że nie restrukturyzują górnictwa, tylko "kupują sobie czas". "Może jeszcze nie dziś, ale będziemy musieli przepraszać pokolenie naszych dzieci i wnuków za to, co będziemy robić - że nie podjęliśmy prawdziwej restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, tylko podłączamy kroplówkę konającemu" - oświadczył Najder.
Odnosząc się do poprawek zaproponowanych przez Senat, skrytykował tworzenie "lex specialis dla górnictwa". Jak ocenił, to nieuzasadnione, bo prowadzi do sytuacji, w której są "równi i równiejsi". "Dlaczego firmy (..) po zakończeniu roku obrotowego nie mogą sobie wstecz czegoś księgować? Natomiast SRK (Spółka Restrukturyzacji Kopalń - PAP) czy kopalnie - jaki problem, oni mogą" - mówił.
Ocenił, że ustawa jest niedobra, bo "zabiera pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych po to, by dać pieniądze dla SRK". "Pożyczkę znowu mamy zwrócić oczywiście z budżetu, które to pieniądze mają pochodzić z prywatyzacji. (...) A skoro te pieniądze z tych firm, których udziały sprzedamy, nie zasilą budżetu, to będzie nam brakowało pieniędzy na służbę zdrowia, edukację, utrzymanie i kto zasypie dziurę w budżecie?" - pytał Najder.
Sejm w czwartek, na specjalnie zwołanym posiedzeniu zajmuje się poprawkami Senatu do nowelizacji, która umożliwia realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Zapewnia przede wszystkim finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r.. Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest "prowadzenie likwidacji kopalni", ale też "tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni". Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana, np. chętnemu inwestorowi.
Najważniejsza z senackich poprawek dostosowuje sprecyzowane w nowelizacji osłony socjalne do postanowień porozumienia, podpisanego w sobotę między rządem a górniczymi związkami zawodowymi.